Австрија забрани директни летови и туристички посети од Британија поради индиската мутација на коронавирусот

epa08304366 A man passes by a sign reading 'Final Destination: Ihre Couch' (Final destination: your couch) at the Vienna International Airport (VIC) in Schwechat, Austria, 18 March 2020. According to reports Austria Airlines (AUA), part of the Lufthansa Group and headquartered in Vienna, Austria, will temporarily perform the last flight on 19 March 2020 and the Vienna International Airport (VIC) will continue an emergency operation due to the SARS-CoV-2 coronavirus, which causes the COVID-19 disease. EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Австрија забрани директни летови и туристички посети од Велика Британија поради индиската мутација на коронавирусот која се шири на островот, јавија светските агенции повикувајќи се на Министерството за здравство во Виена.

Велика Британија синоќа беше додадена на списокот на Австрија на „земји каде се шират варијанти на коронавируси”, заедно со Индија, Бразил и Јужна Африка. Посетите од овие земји се дозволени само во ограничен број случаи, се вели во соопштението на Министерството.

– Општо, само австриските државјани и лицата кои се жители или имаат престој во Австрија можат да влезат во земјата, соопшти Министерството, додавајќи дека посетите исто така ќе бидат дозволени од хуманитарни причини и во име на националните интереси.

Правилата за посетите стапуваат во сила денеска, но забраната за директни летови ќе стапи во сила од 1 јуни. 

Видео на денот