-1.3 C
Скопје

Австралија за првпат во рецесија во последните 30 години

Пандемијата на коронавирус ја турна Австралија во рецесија за првпат во последните 30 години. Бруто домашниот производ (БДП) на земјата падна на седум отсто во второто тромесечие во споредба до претходното, според податоците на австралискиот завод за статистика.

Ова е најголем пад на австралискиот БДП од 1959 година од кога се бележат такви податоци.

Властите го припишаа ваквиот развој на ситуацијата на пандемијата на Ковид-19 и ограничувачките мерки, иако земјата оваа година беше погодена и од други непогоди како големите пожари во јануари, пишува „Си-Ен-Ен“.

Рецесијата претставува исклучителен пресврт за австралиската индустрија која имаше константен раст во изминатите 29 години.

 

Прочитајте и...  Јан Коп: Прашањето не е дали ќе има меѓувладина конференција, туку кога?

Поврзани вести

Убил рецепционер заради Гучи ранец, го чека доживотен затвор

И.И.

ВИДЕО+ФОТО: Напаѓачот кој усмрти пет лица во Германија бил пијан и се лекувал од ментална болест

Слободен печат

Д-р Стевановиќ: Превентивното земање на антибиотици дефинитивно не е оправдано

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден се обрати на милиони Американци: Помошта пристигнува

Слободен печат

Вашингтон пост: Трамп стана параноичен, колабира системот зад вратите на Белата куќа

И.И.

Д-р Стефановиќ: Гледаме пациенти кои се добро следени и лекувани по осум недели и на крај сме ја изгубиле битката за секунда

Слободен печат

Остави Коментар