Атлетико Мадрид завиен во црно, вчера почина талентиран фудбалер, а денеска клупска легенда

Шпанскиот тим во само 24 часа загуби двајца фудбалери, еден поранешен и еден кој требаше да биде иднината на клубот.

Вчера на 14. години почина Кристијан Минчола Санчез, а денеска на 70. години почина Хозе Луис Капон.

Според „Марка“, Капон ја загуби битката со паркинсоновата болест која му беше дијагностицирана пред неколку години.

Капон го носеше дресот на Атлетико Мадрид од 1970 до 1980 година и успеа два пати да биде шампион на Шпанија, а освои и по еден Кралски куп и Интернационален куп.

Капон беше учесник во славното финале против Баерн Минхен во тогашниот Куп на европски шампиони во 1974 година кога Атлетико секунди го делеа од титулата бидејќи прими гол вопоследните секунди од средбата за 1:1. Во повторениот натпревар Баерн победи со 4:0.

Прочитајте и...  Претседателот на Лацио под истрага за коменатарите против Јувентус

Прочитај повеќе

Првите промени во Њукасл: Бенитез и двајца англиски репрезентативци!?

Слободен печат

15 години од неверојатниот пресврт на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“ ќе продолжи со андалузиското дерби на 11 јуни!?

Слободен печат

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат