Анкета во Црна Гора: Секој втор граѓанин смета дека коронавирусот нема да се врати

Една третина од граѓаните одговориле дека ќе се вакцинираат доколку биде откриена вакцина против коронавирусот.

Секој втор граѓанин на Црна Гора верува дека коронавирусот нема да се врати оваа година, а повеќето сметаат дека вирусите слични на Ковид-19 ќе бидат вообичаена појава во следните десет години, покажува најновото истражување на агенцијата Ипсос.

Според анкетата, која Ипсос ја спроведе со поддршка на УНИЦЕФ, СЗО и Институтот за јавно здравје, мнозинството граѓани на Црна Гора применуваат разни мерки за превенција против ширењето на новиот коронавирус.

– Речиси 96 отсто од Црногорците велат дека се информирани за коронавирусот, додека процентот на оние кои се загрижени дека тие или нивни блиски луѓе би можеле да се заразат, се намали од 81 отсто во март на 56 отсто кон крајот на мај, се наведува во соопштение на УНИЦЕФ.

Прочитајте и...  Бразилски град стекнал колективен имунитет, научниците се уверени во тоа (ФОТО)

Истражувањето покажува дека две третини од граѓаните веруваат оти наскоро ќе биде произведена вакцина против Ковид-19, а седум од десет испитаници сметаат дека вакцините се еден од најдобрите изуми на медицината, благодарејќи на кој многу заразни болести се излекувани. Една третина од граѓаните одговориле дека ќе се вакцинираат доколку биде откриена вакцина против коронавирусот.

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат