Ангеловски: Добивме нови имиња во репрезентацијата

Селекторот Игор Ангеловски е задоволен од прикажаната игра на неговите избраници иако Македонија загуби од Австрија со 2:1.  Ангеловски е задоволен бидејќи во отсуство на неколку стандардни репрезентативци, шанса им даде на дури четворица дебитанти.

– Се одигра квалитетен натпревар, Австрија доминираше во првиот дел, примивме гол кој не смеевме да го примиме. Во вториот дел се ослободивме од притисокот, мислам дека Македонија беше сосема рамноправна на моменти и подобра, иако Австрија поведе брзо и со 2:0. Покрај голот имавме уште две-три одлични шанси. Добивме неколку нови имиња кои потврдија дека заслужуваат да бидат дел од националниот тим. Сите покажаа дека се заслужено тука, не само Влатко Стојановски. Кога ќе загубиш натпревар не може да се биде задоволен, но сите дебитанти заслужено се најдоа на теренот – вели селекторот.

Прочитајте и...  Девојките жртви на „ГЕВГЕЛИЈАХАБ" една по една почнале да пријавуваат во полиција дека им се злоупотребени интимните видеа

Во последното коло во вторник, на Арената „Тодор Проески“ Македонија го пречекува Израел и со евентуална победа, ќе се дојде до третото место.

– Трето место сите го посакуваме, играчите заслужија да бидат трети на крајот и тоа со победа над Израел. Се надевам дека кошмарот ќе заврши со повредените играчи. Трајковски и Младеновски се повредија. Се надевам дека со повратниците во тимот ќе бидеме подобри. Пандев беше истоштен и мислам дека немаше потреба да ризикуваме. Не е сеедно дали сте трети или четврти, но ние се подговуваме за март и пласман на ЕУРО 2020 и тоа ќе биде награда за играчите – додаде Ангеловски. ,

 

Прочитај повеќе

Интер го губи здивот, Верона во финишот му ја одзеде победата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед е во страшна форма, ЛШ е реалност

Слободен печат

Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија…

Слободен печат

Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Слободен печат

Епското финале од Вимблдон помеѓу Ѓоковиќ и Федерер и најдобро во историјата

Слободен печат

Мегваер е преценет, можам да најдам тројца аматери кои ќе играат како него

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

Слободен печат

Македонија нема да игра на ракометниот Мундијал, ракометарите не добија вајлд-карта

Слободен печат

Кај Федерер ги истакнуваат само квалитетите, а кај Новак само маните

Слободен печат

Барселона го потврди трансферот на Калатес

Слободен печат

Голем удар за шпанските екипи, стоп за обложувалниците

Слободен печат