Ангела Меркел ги покани светските сили во Берлин да разговараат за Либија - Слободен печат

Ангела Меркел ги покани светските сили во Берлин да разговараат за Либија

Германија упати апел до премиерот на либиската Влада на национално единство, Фајез ал Сараџ со седиште во Триполи и до генералот Калиф Хафтар, лидер на ривалската Либиска национална армија на состанок на 19 јануари.

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги покани светските сили во недела на Самит во Берлин каде ќе се разговара за напорите за постигнување мир во Либија.

Меркел одлучи да биде домаќин на средбата по консултациите со генералниот секретар на Обедините нации, Антонио Гутереш.

Германија упати апел до премиерот на либиската Влада на национално единство, Фајез ал Сараџ со седиште во Триполи и до генералот Калиф Хафтар, лидер на ривалската Либиска национална армија на состанок на 19 јануари.

Поканети се и претставници од САД, Русија, Велика Британија, Франција, Кина, Обединети Арапски Емирати, Турција, како и неколку африкански и арапски држави.

Во Москва вчера на иницијатива на претседателот на Русија, Владимир Путин и неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган беше одржан состанок со претставници на Либија. На состанокот учествуваа и министрите за надворешни работи и одбрана на Русија и на Турција.

Прочитајте и...  МАР бара повлекување на Предлог измените на Законот за минерални суровини

По повеќе од осум часа преговори ал Сараџ потпиша договор, додека Хафтар ги напушти преговорите, не потпишувајќи го договорот и се врати во Либија. Тој побара уште еден ден да размисли за потпишување на договорот.

Прочитај повеќе

По повеќе од две години конечно е подготвен планот на Трамп за израелско-палестински мировен процес

Слободен печат

Каталонскиот регионален Парламент му го одзеде пратеничкото место на Квим Тора

Слободен печат

Земјотрес го потресе Иран

Слободен печат

Жртва на „Јавна Соба“: Државата да ги казни тие што ми го нарушија угледот!

Мирослава Бурнс

Њујорк ja потврди позицијата на водечки глобален финансиски центар

Слободен печат

Албанската опозиција бара измени на територијалната поделба на земјата

Слободен печат

Остави Коментар

16 + 5 =

Прочитај повеќе

Стапуваат на сила препораките и мерките за загадување во Скопје и Тетово

Слободен печат

Деспотовски: Направивме целосен пресврт во економската политика со фокус на домашните компании

Слободен печат

Судскиот совет разреши судија

МИА Агенција

Расте бројот на работници на „црно“ увезени од странство

Георгиевски: Да се изгласаат предлог-законските измени за забрана на увоз на отпад што би се користел како енергенс

Слободен печат

Богдановиќ: Ќе се залагам за проширување на надлежностите поврзани со заштита на животната средина на локално ниво