Американските маринци масовно се разболуваат од корона, Армијата молчи

Официјални претставници на јапонскиот остров Окинава денеска изразија страв дека на американските маринци кои се стационирани таму им заканува масовна зараза со коронавирусот бидејќи во последните неколку дена се регистрирани десетици нови случаи.

Претставниците на префектурата Окинава рекоа дека можат да кажат само дека „се потврдени неколку десетици” нови случаи затоа што припадниците на вооружените сили на САД побараа точниот број на заразените да не биде објавен.

Сепак, локалните медиуми објавија дека се заразени околу 60 луѓе.

– Шокирани сме од барањата на претставниците на американските вооружени сили во Окинава, изјави гувернерот на Окинава, Дени Тамаки, барајќи повторно транспарентност од американските власти.

 

Прочитајте и...  Моментот кога Трамп беше итно евакуиран: Агент на тајната служба му кажа три збора, тој не знаеше како да реагира (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат