-2 C
Скопје

Tag : Морнарица

Магазин Магазин слајдер Сцена

Принцот го загуби тоа што најмногу го сакаше – Хари остана без воените титули

Слободен печат
Повеќе не смее да носи униформа како капетан на Кралските маринци, почесен заповедник на Кралското воено воздухопловство и почесен генерал на Кралската морнарица… На принцот...
Вести Свет

Американските маринци масовно се разболуваат од корона, Армијата молчи

Слободен печат
Официјални претставници на јапонскиот остров Окинава денеска изразија страв дека на американските маринци кои се стационирани таму им заканува масовна зараза со коронавирусот бидејќи во...
Вести Свет

Растат тензиите! Американската морнарица изведува маневри во Јужното Кинеско Море

Слободен печат
Бродот на американската воена морнарица, „Банкер Хил“ денеска изведуваше маневри за „слободна навигација“ со цел да ги оспори кинеските територијални претензии кон спорните острови во...
Вести Свет

Трамп: Уништете го секој ирански брод што ќе ве загрози

Слободен печат
Претседателот на САД, Доналд Трамп, и дал инструкции на американската морнарица да го уништо секој ирански брод кој ќе претставува закана односно ќе го загрози...
Вести Свет Слајдер

Епидемијата ја зафати и американската морнарица

Слободен печат
Во утрешниот број на „Слободен печат“ читаjте:   Хроникa Се испитува дали и новороденчето е носител на вирусот Визирите покажаа кој е кој:  Додека едни...
Вести Свет

Брод на американската морнарица потона во Атлантикот

Слободен печат
Јужната команда на поморските сили на САД потврди дека воениот брод „Фридом УСС Детроит” потонал во западниот дел на Атлантикот. Бродот потонал при распоредувањето во...
Вести Свет

Пентагон го отпушти секретарот за морнарица, обвинет за воени злосторства во Ирак

Слободен печат
Американскиот министер за одбрана Марк Еспер побара оставка од секретарот за морнарицата Ричард Спенсер, повикувајќи се на водење на случајот со припадникот на елитната единица...
Вести Регион

ТРЕВОГА ВО ГРЦИЈА: Исчезна воено оружје од морнаричка база!

Слободен печат
Локални власти покренале истрага откако е у тврдено дека исчезнало оружје од магацин во база на грчката морнарица на островот Лерос во Егејското Море. Со...
Вести Свет

Кога ќе ЗГРМИ руската морнарица – Вака изгледа воена вежба на руски разурнувач (ВИДЕО)

Слободен печат
Бродови и авиони на Пацифичката флота на Русија биле вклучени во интензивна акција, симулирајќи голема битка во Охотското море. Предводена од разурнувачот „Варјаг“, групата на...
Вести Свет

Иран: Провокација е предлогот за европска флота

Слободен печат
Иран оцени дека предлогот на Велика Британија за европска флота да ги следи танкерите на земјите од Европа во Персискиот Залив е „провокативен” и „непријателски”....