Албанија со зајакнати мерки по зголемениот број заразени од коронаврус во Италија

Албанските власти на меѓународниот аеродром во Тирана ги зајакнаа мерките за заштита од коронавирусот по зголемиот број заразени во Италија.

– Откако Италија ја погоди коронавирусот, на меѓународниот аеродром двојно е зголемен бројот на медицински персонал и опрема, кои се ангажирани по појавата на вирусот во Кина. Здравствените работници ги проверуваат патниците на летовите од Кина и Италија. На аеродромот има посебна просторија за изолација, наведува Ора њуз.

Во меѓувреме раководителката на одделот за епидемиологија при Институтот за јавно здравје, Силва Бино, на прес-конференција изјави дека досега во Албанија не е регистриран случај со коронавирус.

– Во нашата земја нема заразено лице од коронавирус, ниту пак имаме сомнителни случаи. Нормално е луѓето да се плашат, но место за паника нема. Имајте доверба во структурите, доверба во нас и во мене она што го кажувам, затоа што честопати гледам дека постојат сомнежи, рече Бино, упатувајќи апел за поголема лична хигиена.

Прочитајте и...  Прва жртва на коронавирусот во српската влада

Посочи дека располагаат со потребните апарати и реагенси за дијагностицирање на коронаврусот и оти не само на аеродромот во Тирана, туку и на другите гранични премини мерките се зајакнати, посебно во Драч, каде што секојдневно пристигнуваат траекти од Италија.

Прочитај повеќе

Град скопје ќе ги преземе активностите за реконструкција на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“

Слободен печат

Вработените во јавниот сектор годинава нема да добијат регрес за годишен одмор

Мрежата 5G лајт почна со работа во Белгија, не и во Брисел

МИА Агенција

Филипинскиот претседател им се закани со смрт за прекршувачите на карантинот

МИА Агенција

Рама: За состојбата со коронавирусот одлучувачки се првите 10 дена од април

Слободен печат

Мисајловски: Државата мора под итно со финансиски инекции да им помогне на сите компании

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На сета мака одекна експлозија во Италија: Шест лица извлечени од под урнатините!

Слободен печат

Едуард Филип: Ситуацијата низ која минува Франција е „без преседан”

МИА Агенција

Коронавирусот ги коси и домородците во Амазонија

МИА Агенција

Мажот пронајден починат во својот стан во Битола немал коронавирус

Слободен печат

Партијата на Шарец против давањето широки овластувања на словенечката војска

МИА Агенција

За два дена 300.000 лица Романци останаа без работа, бројот на невработени се искачи на 800.000

МИА Агенција