Албанија: Четириесет лица приведени по вчерашните протести на опозицијата

По синоќешните протести на опозицијата, и по прегледот на безбедносните камери, албанската полиција започнала акција за приведување на демонстрантите кои учествувале во насилните настани, етикетирани како „проблематичн “.

Балканвеб јавува дека како „проблематични “ биле оценети 68 лица, а 40 од нив се веќе уапсени.
Од друга страна се информира дека 10 полицајци се повредени со тврди и пиротехнички предмети, кои биле фрлени кон нив. Меѓу повредените се и четворица демонстранти. Албанската опозиција најави нови протести на 8 јуни и бара предвремени парламентарни избори.

Реакција за протестите во Албанија стигна и од меѓународната заедница која повика на смиреност.

Прочитајте и...  Алијансата на Албанците ја повикува Антикорупциска да реагира на недоличното однесување на функционерите на ДУИ

Прочитај повеќе

Во Италија раст на бројот на починати, но не и на новозаразени

Слободен печат

Општина Кисела Вода ќе набави минибус за превоз на деца

Слободен печат

Николовски: Чулев се справува најдобро можно, СДСМ очекуваше да тепа луѓе

Слободен печат

Нов закон во Кина: Прво „оладување на чувствата“па потоа развод

Слободен печат

Десетгодишно девојче чие дело инспирира: Челси им подари 1.500 пакетчиња на децата без родители (ВИДЕО)

Австријците од средината на јуни нема да носат заштитни маски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите

МИА Агенција

Д-р Пановски: Со внуците на дистанца, во парк, не да се собираат и заседнуваат

Слободен печат

Почина најстариот човек на светот: Ги преживеа двете светски војни, шпанската треска и подемот и падот на Советскиот Сојуз

Слободен печат

Триесет отсто од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период

Слободен печат

Џонсон и Трамп согласни: Планот на Пекинг ја загрозува автономијата на Хонгконг

Слободен печат

Тајван го поништи законот според кој за прељуба се одеше во затвор

Слободен печат