АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Украинските власти започнаа акција за уништување на 37.000 шишиња нелегано произведена вотка, што е национален рекорд во земјата во која поради консумирање на нелегален алкохол често се случуваат труења, па и смртни случаи, пренесува „Срна“.

Министерот за правда Денис Малиуска ја започна акцијата во градот Виники во централниот регион Лавов, каде шишиња со 14 тони алкохол биле складирани уште откога се запленети во 2014 година.

– Тешко е да се каже што има внатре, но консумирањето не се препорачува – рече министерот и додаде дека овој алкохол претставува „голема закана по здравјето и животот на луѓето“.

Процедурата на уништување ќе трае околу седум дена, а потоа алкохолот ќе биде истурен во канализација на тајна локација, рече министерот.

Прочитајте и...  Најтежок ден во Франција, над 1.400 смртни случаи

Иако бројките во изминатите години исто така се загрижувачки, во 2016 година со консумирање на нелегално произведен алкохол починале 73 лица, додека 150 луѓе биле затруени.

Прочитај повеќе

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Американците без осигурување нема да го плаќаат лекувањето од коронавирус

Тестовите на вработените негативни, гостиварскиот центар за јавно здравје повторно ќе биде отворен

Слободен печат

Франција: БДП намален за околу шест отсто во првото тримесечие од 2020

Починал човек додека трчал на кеј во Скопје

Слободен печат

КСС: Во знак на солидарност за работниците кои добија откази, државата да се откаже од режиски трошоци

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Контактите на децата со родителите да се одржуваат во договор меѓу двајцата родители

Слободен печат

Тања Кармзова Костиглиола: Вакцина против Ковид-19 оптимистички може да чекаме наесен

Јасмина Кантарџиева Димков

Над 687.000 заразени од коронавирус во Европа, повеќе од 62.000 лица починаа

Слободен печат

СЗО: Многу добро да се размисли пред да започне ублажувањето на мерките

Слободен печат

„Емерџинг Јуроп”: Придобивки на С. Македонија од членството во НАТО Алијансата

Слободен печат

Османи: Oд оваа криза да излеземе уште посилни