Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Холандскиот шампион на лето ќе продаде голем дел од своите фудбалери и ќе се фокусира на млади фудбалери од својата академија.

Хаким Зијеш минатата недела и официјално беше продаден на Челси за 40 милиони, со што Ајакс ја распродажбата на фудбалерите кои минатата година играа во полуфиналето на Лигата на шампионите.

Според холандските медиуми, дури осум фудбалери на Ајакс по завршување на сезоната ќе бидат продадени и нивното место ќе го зазедат играчи од младинската академија.

Прв кој на лето ќе си замине е Дони ван де Бек за кого се шпекулира дека веќе има потпишано договор со Реал Мадрид, а висината на трансферот ќе изнесува 50 милиони евра плус бонуси.

Голманот Онана е мета на големите англиски екипи, во во пол позиција се Тотенхем и Челси. „Сините“ се подготвени да го повторат сценариото со Зијеш и сега да го платат обесштетувањето, а голманот кој веќе четири години е дел од Ајакс да ја доигра сезоната.

Прочитајте и...  Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија...

Давид Нереш има ветување од управата дека ќе го пуштат да си замине доколку пристигне примамлива понуда и за самиот фудбалер и за клубот.

Постарите играчи како Дани Блинд и Џоел Велтман имаат понуди од Бундеслигата, додека Таљафико има понуди од Шпанија. Меѓу фудбалерите кои ќе се заминат на лето се и Мазрауи и Сержињо Дест.

Целта на управата на Ајакс е да им даде шанса на младите талентирани фудбалери од својата академија, па така од идната сезона лидери на тимот се очекува да бидат Кик Пјери, Едсон Алварез, Лисандро Мартинез, Екеленкамп и Ноа Ланг.

Неодамна во првиот тим дебитираше младиот напаѓач Унувар кој веднаш постигна гол, а до крајот на сезоната шанса ќе добијат и Мендез и Јансен. Лидер на новиот подмладен Ајакс се очекувада биде Душан Тадиќ кој не е на продажба.

Прочитајте и...  Најпознатиот ќелавко Колина ја презема контролата над ВАР технологијата

Прочитај повеќе

Анри клечеше осум минути и 46 секунди! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо немаше трпение и веднаш ја напушти прес конференцијата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ибра: Ова не е „големиот Милан“, не сум играч за Лига Европа!

Слободен печат

Интер го губи здивот, Верона во финишот му ја одзеде победата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед е во страшна форма, ЛШ е реалност

Слободен печат

Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија…

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Слободен печат

Епското финале од Вимблдон помеѓу Ѓоковиќ и Федерер и најдобро во историјата

Слободен печат

Мегваер е преценет, можам да најдам тројца аматери кои ќе играат како него

Слободен печат

На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

Слободен печат

Македонија нема да игра на ракометниот Мундијал, ракометарите не добија вајлд-карта

Слободен печат