Зошто САД не може да ги спречи масовните пукања?

Белата куќа / Фото: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

И покрај стотиците масовни пукања во САД секоја година, Конгресот никако не успева да усвои Закон за контрола на оружјето

Сочувството на Џо Бајден до заедницата во Увалде, Тексас, каде вчера беа убиени 19 деца и двајца возрасни во пукањето во основното училиште Роб, дојде со барање за преземање на соодветни мерки за конечно да се спречат ваквите масовни убиства.

„Зошто да живееме со овој масакр? Зошто дозволуваме ова да се случи?“ изјави Бајден синоќа од Белата куќа. „Време е оваа болка да се претвори во акција. За секој родител, за секој граѓанин во оваа земја, мораме јасно да му ставиме до знаење на секој избран функционер во оваа земја: време е да се дејствува“.

Но, и покрај стотиците масовни престрелки што се случуваат во Америка секоја година, Конгресот никако да донесе сериозна легислатива за контрола на оружјето. Пречките за донесување построги закони за оружје во САД се многубројни и значајни, но активистите велат дека нема да се откажат додека не се направат промени.

ВИДЕО | Масакр во училиште во Тексас: Ученик уби 19 деца и двајца возрасни

Колку често се случуваат масовни престрелки во САД?

Оваа година, 213 масовни престрелки, дефинирани како инциденти во кои најмалку четири луѓе беа застрелани или убиени, веќе се случиле во Америка, според Архивата за огнено насилство. Во 2021 година се регистрирани 692 масовни престрелки, во споредба со 610 во текот на 2020 година.

САД веќе искусија и други примери на масовни пукања овој месец. Помалку од две недели пред пукањето во Увалде, вооружен маж отвори оган во продавница за храна во Бафало, Њујорк. Тој смртно застрелал 10 луѓе, од кои повеќето Афроамериканци.

Кои политики се предложени за справување со масовните пукања?

Застапниците за контрола на оружјето претставија обемен и специфичен план за намалување на бројот на смртни случаи предизвикани од огнено оружје во САД. Тие политики вклучуваат задолжителни проверки при сите набавки на оружје, вклучително и оние надгледувани од нелиценцирани продавачи на интернет или на изложбите на оружје.

Застапниците, исто така, повикаа на проширување на ограничувањата за луѓето кои можат легално да набават оружје. Тие велат дека оние кои се осудени за злосторства од омраза и лицата со ментална болест кои претставуваат безбедносен ризик, меѓу другото, треба да им биде забрането да купуваат огнено оружје. Некои предложија лицата помлади од 21 година да не смеат да купуваат оружје, со што можеби ќе се спречеше 18-годишникот од Увалде да го набави своето оружје.

Некои држави веќе донесоа построги закони за оружјето, но федералното законодавство треба да ги зајакне ограничувањата на национално ниво.

Дали Американците поддржуваат построги закони за оружје?

Има широка поддршка во САД за одредени политики што ги поддржуваат застапниците за контрола на оружјето. Според истражувањето на Morning Consult/Politico направено минатата година, 84% од американските гласачи поддржуваат универзални проверки на позадината за купување оружје.

Но, мислењата се поразлични кога Американците се прашуваат општо за построгите закони за оружје. Ноемвриската анкета спроведена од Галуп покажа дека 52% од Американците поддржуваат построга контрола на оружјето, што е најниска оценка за ова прашање од 2014 година. Поддршката за забраната за пиштоли, исто така, достигна ново најниско ниво во 2021 година, со само 19% од Американците кои му кажале за Галуп дека би биле за таква политика.

Дел од тоа двоумење може да произлезе од фактот дека десетици милиони Американци самите поседуваат пиштоли. Четири од 10 Американци живеат во домаќинство со пиштол, додека 30% велат дека тие лично поседуваат пиштол, според истражувањето од 2021 година на Истражувачкиот центар Пју.

Дали Конгресот претходно се обидел да донесе построги закони за оружје?

Да, демократите во Конгресот постојано притискаа за зајакнување на законите за оружје што може да помогне да се намали бројот на масовни пукања во Америка. Најзначајно, Конгресот се обиде да усвои компромисен нацрт-закон за проширување на проверките на позадината во 2013 година, неколку месеци по ужасното пукање во основното училиште Сенди Хук во Њутаун, Конектикат. Тој нацрт-закон не успеа да го надмине спорот на Сенатот, бидејќи повеќето републиканци и неколку демократи се спротивставија на законот.

Откако законот беше поразен, тогашниот претседател Барак Обама одржа жесток говор обвинувајќи ја за неуспехот Националната асоцијација за пушки, која жестоко се спротивстави на законот и вети дека ќе води кампања против секој сенатор што го поддржува.

„Наместо да го поддржат овој компромис, Националната асоцијација за оружје и неговите сојузници намерно лажеа за законот“, рече тогаш Обама. „Но, можеме да направиме повеќе ако Конгресот се освести“.

Што понатаму? Како до ваков закон?

Домот под контрола на демократите веќе усвои нацрт-закони за проширување на проверките на позадината на сите продажби или трансфери на огнено оружје и затворање на таканаречената „дупка во Чарлстон“. Таа дупка,  би го зголемила времето во кое лиценцираните продавачи на оружје мора да чекаат за да добијат завршена проверка на позадината пред да го предадат пиштолот на нелиценциран купувач.

Но, тие закони усвоени од Домот во моментов имаат многу мали шанси да поминат во рамномерно поделениот Сенат. Републиканските сенатори, најверојатно, ќе го усвојат предложеното законодавство за контрола на оружјето, а демократите ги немаат потребните 60 гласови за да ги унапредат тие закони. Демократскиот сенатор Џо Манчин, исто така, јасно стави до знаење дека нема да поддржи измена на филибастерот за да се усвои нацрт-законот за контрола на оружјето, што значи дека демократите немаат гласови за да создадат резиме на правилото.

Признавајќи ја оваа реалност, лидерот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер, рече дека е малку веројатно Горниот дом наскоро да гласа за нацрт-законите усвоени од Претставничкиот дом. „Верувам дека гласовите за одговорност се важни“, рече Шумер, „Но, за жал, ова не е случај кога американскиот народ не знае каде стојат нивните сенатори. Тие знаат.”

Извор: Гардијан

Видео на денот