Зеленски ги посети војниците во Бахмут: „Тврдината Бахмут“ е симбол на пркосот, поради што крвави руската армија

Фото/EPA-EFE/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ги посети украинските сили во близина на фронтот кај Бахмут и им додели медали на војниците кои, како што рече, храбро го бранат суверенитетот на својата земја.

Украинските сили во Бахмут се спротивставуваат на руските напади веќе осум месеци, и покрај големите жртви во една од најкрвавите битки од почетокот на руската инвазија од пред 13 месеци.

Зеленски денеска им додели медали на исцрпените војници во борбена опрема, а самиот носел темна маица и воени маскирни панталони.

„Чест е да се биде овде денеска и да им се доделат ордени на нашите херои. Да им ја стегнам раката и да им се заблагодарам што го бранат суверенитетот на нашата земја“, напиша Зеленски на Телеграм.

„Вашата судбина е тешка, но херојска. Да ја одбраниме нашата земја и за нашите деца на Украина да ѝ вратиме сè“, рече Зеленски, додавајќи дека „се поклонува пред сите херои, нивните блиски соборци кои ги загубија животите на истокот и воопшто во оваа војна“.

Тој рече дека „Тврдината Бахмут“ е симбол на пркосот, поради што крвави руската армија. Ова е алузија на битката за Бахмут во Првата светска војна, која се водеше во ровови, под постојан артилериски и ракетен оган, на бојно поле преполно со мини, а командантите од двете страни ја опишаа како „мелница за месо“.

Зеленски веќе неколку пати ги посетил војниците на бојното поле.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот