1 C
Скопје

Затворен угостителски објект во Куманово што работел по дозволеното работно време

Полициски службеници од СВР Куманово вчера во 19:05 часот извршиле контрола во угостителски објект на улица „11 Ноември” во Куманово што работел по дозволеното работно време, по што инспектори од Државниот пазарен инспекторат го затвориле објектот.

Како што информира МВР, при контролата било констатирано дека објектот работи по дозволеното работно време за угостителски објекти и не се придржува на одлуката донесена од Владата. Притоа, во објектот биле затекнати девет лица – гости и сопственикот Ф.Р. (30) од Куманово. Од страна на  Државен пазарен инспекторат објектот бил затворен.

Според најавите од МВР, по целосно документирање на случајот против сопственикот ќе биде поднесена кривична пријава за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”.

Прочитајте и...  УХМР: Ноќеска облачно со повремени врнежи од снег

Поврзани вести

Процес во три фази: Владата го усвои Националниот план за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Португалија ја претстави агендата за време на претседателството со ЕУ: Преговарачката рамка за С. Македонија меѓу приоритетите

Слободен печат

Курти со забрана за учество на парламентарните избори во Косово

Слободен печат

Се бараат начини за зближување на Скопје и Софија

Слободен печат

АМСМ апелира на внимателно возење: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Слободен печат

ВИДЕО I Орбан повторно го шокира светот: Оддаде признание на нацистички пилот, нарекувајќи го витез и херој

И.И.

Остави Коментар