-7 C
Скопје

Законот за заштита од заразни болести помина пред собраниската Комисија, пратениците вечерва ќе го гласаат

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, доцна попладнево поминаа на собраниската Комисија за здравство. Законот пред пратениците на пленарна седница е предвиден да се донесе по скратена постапка, а седницата е закажана за вечерва во 19:30 часот.

За Законот, што се носи по скратена постапка и чии измени се поврзани со мерките за справување со коронавирусот, пратениците од владејачкото мнозинство поднесоа пет амандмани, а амандмани имаа и Алијанса на Албанците и Алтернатива. Дел од амандманите беа прифатени од предлагачот.

Членовите на Комисијата претпладнево дебатираа и за одбивањето да биде потпишан заемот од Светска банка за болниците за ковид, но и за недостатокот на комуникација меѓу власта и опозицијата за мерките за коронавирусот, влијанието на загадувањето што деновиве се повеќе се зголемува и обвинувањата за негрижа од страна на власта.

Прочитајте и...  Лекарската комора ќе пресече дали имало лекарска грешка во случајот со 41 годишната пациентка во Штип

Поврзани вести

Како да се препознае коронавирусот кај децата? Ова се симптомите кои секој родител мора да ги запамти

Слободен печат

Градоначалникот на Скопје се прости од својот заменик: Денес загубив добар пријател!

Слободен печат

Дел од дневниот ред за 25. седница на Владата: Закони од финансиска и економска сфера, предлог-програма за поддршка на печатени медиуми за 2020 година

Слободен печат

Над 26.000 новозаразени во Русија, 569 лица починаа – најмногу од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Зошто вчеравечер доцнеше статистиката за ковид-19?

Мирослава Бурнс

Автобускиот превоз во Приштина ќе биде бесплатен во наредните месец дена

Слободен печат

Остави Коментар