1 C
Скопје

Врховниот суд ја потврди 20-годишната затворска казна за поранешната јужнокорејска претседателка

Врховниот суд на Јужна Кореја ја потврди 20-годишната затворска казна за поранешната претседателка Парк Гун-хе поради корупција и злоупотреба на положбата.

Таа е обвинета и за земање на мито во посебен случај, по скандалот во 2017 година, што доведе до нејзино отповикување.

Ќерката на диктаторот Парк Чунг-хе, беше сменета од претседателската функција во март 2017 година по повеќенеделните протести со барање за нејзина оставка. Таа беше обвинета дека на нејзината блиска пријателка Чои Сон-сил и помогнала да изнуди пари од јужнокорејските компании, меѓу кои и Самсунг.

Парк во затвор ќе помине 22 години бидејќи изречена и е и двогодишна казна  поради незаконско мешање во парламентарните избори во 2016 година.

Прочитајте и...  Делови од Гевгелија утре ќе имаат прекин во водоснабдувањето

Поврзани вести

Србите кои се вакцинирани, од 1 мај ќе можат непречено да влезат во Грција

Слободен печат

ЈП „Македонија пат“: Укината забраната за тешки товарни возила на „Стража“ и на патот Гостивар – Маврово

Слободен печат

Систем на ЕУ трипати ја предупредил АХВ за увоз на небезбеден сусам од Индија во Македонија

Слободен печат

Истрага за можна корупција во Гласот на Америка

Слободен печат

ВИДЕО: Милошоски недостапен за изјава во врска со тврдењето дека пратеник силувал жена

Силјановска Давкова: Ќе собираме 10.000 потписи на граѓани за поништување на Законот за попис

Слободен печат

Остави Коментар