Во Скопје 144 санкционирани возачи, 42 за брзо возење

Сообраќаен прекршок / Фото: Министерство за внатрешни работи

На територијата на град Скопје вчера во рамки на засилените сообраќајни контроли изречени се вкупно 144 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 42.

Од МВР информираа дека од вкупниот број изречени санкции, 19 се за возење без возачка дозвола, четири за минување на затворен сигнал (црвено светло), 53 мерки за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат, најавија од МВР и апелираате до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Извор: МИА

Видео на денот