Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв

Во болницата Емилио Рибас во Сао Паоло нема повеќе слободни кревети.

Во најголемиот и најтешко погодениот бразилски град Сао Паоло, коронавирусот допрва треба да го достигне пикот, а здравствениот систем веќе се распаѓа, објави Си Ен Ен.

Луѓе со заштитни маски пешачат во Сао Паоло / Април 2020, Сао Паоло, Бразил / EPA-EFE/Fernando Bizerra

Додека лекарите се обидуваат да спасат животи, претседателот Жаир Болсонаро фокусиран е на економијата на својата земја.

Бразил оваа недела изби на второто место на светот по бројот на заразени, после САД и има повеќе од 330.000 потврдени случаи од коронавирус. И покрај тоа, бразилскиот претседател, кој ковид-19 го нарекува „мал грип“, ги повика претпријатијата повторно да отворат.

Во болницата Емилио Рибас во Сао Паоло нема повеќе слободни кревети. Во тој град од коронавирус починаа речиси 6.000 луѓе, а потврдени се повеќе од 76.000 случаи на инфекции.

Прочитајте и...  Заев од Кисела Вода: Го бараме вашиот глас за уште еден, нов и чист мандат, за да ги продолжиме добрите политики

Во ридовите над Сао Паоло, на гробиштата Вила Формоса се бескрајни нови гробови, а се чини дека погребите се случуваат на секои 10 минути.

Според здравствените експерти најголемата закана на бразилскиот одговор на Ковид-19 е претседателот Жаир Болсонаро, а критиките дојдоа откако на почетокот од месецов новинарите го прашаа да го прокоментира драстичниот пораст на заболени, по што Болсонаро одговори „Па што, што очекувате од мене да направам?“.

Луѓе во Рио де Жанеиро присуствуваат на масовен погреб на жртви починати од коронавирус / 23 април 2020, Рио де Женерио, Бразил / Фото: EPA-EFE/RAPHAEL ALVES

Администрацијата на бразилскиот претседател минатата недела одобри употреба на хидроксихлорокин, лекот против маларија, кој американскиот претседател Доналд Трамп го промовира како терапија за Ковид-19.

Прочитајте и...  Деркоски: Ги повикувам граѓаните масовно да излезат на гласање, да не се плашат за своето здравје

Сепак, лекот против маларија кој се промовира како потенцијален лек во лекувањето против вирусот Ковид-19, не се покажа како ефикасен против оваа болест, туку напротив, ја зголемува смртноста кај пациентите кај кои е применуван, покажаа анализи објавени минатиот месец од американските болници каде бил користен во терапијата. Исто така, нови студии деновиве тврдат дека „лекот на Трамп“ е бескорисен.

Клиничкото испитување на лекот за маларија хидроксиклорокин во лекувањето на ковид-19 привремено е прекинато поради загриженоста околу неговата безбедност, објави денеска директорот на СЗО, Тедрос Адханом Гебрејесус.

 

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат