Во Прилеп вкупно 12 заболени од коронавирусот, се чека извештај за уште пет брисови

Во моментов чекаме извештај за уште 5 брисови, за кои немаме никаква информација, а секојдневно во Институтот за јавно здравје во Скопје се пуштаат помеѓу 10 и 20 брисови, рече директорката на прилепскиот Центар за јавно здравје Драгица Николоска.

Во Прилеп има вкупно 12 заболени од корона вирусот со двата денешни потврдени случаи позитивни на Ковид-19, соопшти денеска на прес-конференција директорката на прилепскиот Центар за јавно здравје Драгица Николоска.

-Имаме уште два потврдени случаи позитивни на Ковид-19, што значи дека вкупната бројка се искачи на 12. Станува збор за маж и жена, на возраст од 61 и 64 години. Во моментов чекаме извештај за уште 5 брисови, за кои немаме никаква информација, а секојдневно во Институтот за јавно здравје во Скопје се пуштаат помеѓу 10 и 20 брисови, рече Николоска.

Николоска ја потврди информацијата за вчерашниот случај, кога беше потврдено уште едно новозаболено лице, станува збор за жена на возраст од 59 години, вработена во фабрика за текстилна конфекција од Прилеп.

Прочитајте и...  Во хотелот „Монтенегро" кај Велес во државен карантин трета група од 79 повратници од странство

-Од истиот момент фабриката е затворена и сите вработени се ставени во домашна изолација. Во моментов нема друга фабрика која е затворена, изјави Николоска.

Директорот на прилепската болница „Борка Талески”, Драги Богојески рече дека од попладневните часови во Инфективното одделение нема да има ниту еден пациент.Единствениот пациент кој во моментов се наоѓа таму, како и претходните двајца, поради малку потешка клиничка слика ќе биде испратен на понатамошно лекување во Инфективната клиника во Скопје.

-Беа тројца, последниот кој е тука е со малку потешка клиничка слика и ќе биде упатен во Инфективна клиника во Скопје на понатамошно лекување. Сите тројца пациенти беа возрасни луѓе, над 65 годишна возраст со срцеви и белодробни хронични проблеми, рече Богојески.

Прочитајте и...  Три смртни случаи, 25 новозаболени лица од кои најмногу во Скопје

Оливера Аџиоска, директорка на прилепскиот Здравствен дом, рече дека согласно со насоките на Министерството за здравство, во Прилеп ќе бидат отворени еден до два пункта за тестирање од коронавирус.

-Од Министерството за здравство имаме насока секој Здравствен дом дополнително да отвори еден до два нови пункта за тестирање од коронавирус. Треба процедурално да го изготвиме сето она што ни го посочија. Пунктовите треба да бидат изолирани, има протокол каде треба да се наоѓаат и како ќе биде сето тоа реализирано”, вели Аџиоска.

Според информацијата од приелпската полиција, во самоизолација се наоѓаат 212 граѓани на општина Прилеп, а поради нарушување на полицискиот час, денеска биле поднесени пријави против две лица.

Прочитај повеќе

Апелација расправа за жалбите за пресудите од 27 април, одбраната бара изземање на судиите

Слободен печат

Димитров: Со координативен пристап ќе ги пребродиме последиците од кризата предизвикана од Ковид-19

Слободен печат

Златото ја сака кризата: Зошто некога е добро да инвестираме во овој благороден метал?

Слободен печат

Три смртни случаи, 25 новозаболени лица од кои најмногу во Скопје

Слободен печат

Добри вести од Кипар: Доколку сте позитивни на коронавирус за време на одморот, сите трошоци ќе ви бидат платени

Слободен печат

Вучиќ: Одлуката на Црна Гора да не им се дозволи влез на граѓаните на Србија е политичка

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Чулев најтешко го доживувал моментот кога одредени колеги од Владата и од МВР ја злоупотребувале полицијата за остварување на „одредени политички цели“

Слободен печат

Димески: МТСП не постапува по барањето за упис на легитимен претседател на Синдикатот на работниците за сообраќај и врски

Слободен печат

Песимистички прогнози за француската економија во вториот квартал

Слободен печат

Силно невреме во Грција: Една жена загина, регистрирани над 1600 молњи

Слободен печат

Франција ја укина дозволата за лекување на пациенти со хидроксихлорокин

Слободен печат

Претседателката на ЕК денеска ќе го претстави планот за економско опоравување

Слободен печат