Во Подгорица превентивно поставени шатори поради коронавирусот

Пред Клиниката за инфективни во Подгорица поставени се шатори, но црногорските здравствени власти потенцираат дека се поставени превентивно и оти нема место за паника.

– До денеска во Клиничкиот центар на Црна Гора не е дијагностириан ниту еден случај на потврдено присуство на коронавирус. Со цел спречување на ширењето на оваа инфективна болест, Клиничкиот центар ги презеде сите неопходни мерки согласно националниот план за постапување во случај на појава на коронавирус – изјави портпаролот на Центарот Горица Соковиќ.

Таа нагласи дека нема место за паника, но апелира на граѓаните да бидат одговорни и трпеливи и да ги почитуваат сите совети и препораки од надлежните институции и лекари, пренесува РТЦГ.

Прочитајте и...  Илјада кревети во болниците се спремни за пациенти со коронавирус

Прочитај повеќе

Блумберг: Помалку случаи на коронавирус има во земјите со задолжителна вакцинација против туберкулоза

Слободен печат

Катастрофа поради името: Популарното пиво „Корона“ пред колапс, компанијата загуби 132 милиони фунти

Слободен печат

Филипче: Тестовите на антитела поставуваат само сомнеж дека некој е болен

Мирослава Бурнс

На атинското пристаниште е закотвен брод со 119 позитивни на коронавирусот

Слободен печат

Форумот на жени на ЛДП гласно повикува: Стоп за насилството

Слободен печат

ЗНМ и ОБСЕ доделуваат заштитна опрема и средства за дезинфекција на медиумите

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ламборгини почна да произведува маски и медицински визири

МИА Агенција

Наставата на далечина се приближува кон тортура

Слободен печат

Дебар – снежна бајка во кризна состојба

МИА Агенција

Анкета: Словенците сметаат дека се подобрува ситуацијата со епидемијата

МИА Агенција

Ќе одат ли Црвенковски и Иванов на минималец?

Весна Тодоровска

Анкета на НДИ: СДСМ со 3,3 отсто пред ВМРО-ДПМНЕ

МИА Агенција