Во Лондон Самит, дома кавги за НАТО - Слободен печат

Во Лондон Самит, дома кавги за НАТО

До Собранието не пристигнала иницијатива од ВМРО-ДПМНЕ со која опозициската партија ќе бара од пратениците предвреме да го ратификуваат протоколот за членство во НАТО. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, за „Слободен печат“, вели дека ја разгледуваат можноста за поднесување на иницијативта за доставување на закон за ратификација на Северноатланскиот договор и пристапниот протокол за членство во НАТО.

– Прво да направиме проверка, бидејќи ваква иницијативе е лесна за подготовка, бидејќи веќе имаме практични примери од соседството – вели Мицевски.

Ваквата иницијатива пред два дена ја најави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

И додека во Лондон стартува лидерскиот самит на НАТО, каде за првпат ќе седиме рамо до рамо со претставниците на Северноатланската алијанса, во земјата се води политичка кавга за НАТО. Од довчерашните сопартијци, независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, на адресата на Мицкоски стигна барање за оставка, поради, како што велат, двојните аршини за НАТО членството на Македонија. Тие посочуваат дека Мицкоски неколку пати го потценува генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг,  дека промената на името е неопходна, а сега на пратениците од неговата партија им наложува да потпишат иницијатива за Македонија да отпочне ратификација за членство во НАТО.

– Тоа се истите пратеници на кои пред само неколку дена им кажа дека не ги планира на идните пратенички листи. Лицемерието на Христијан Мицкоски го достигнува зенитот. Пред ниту една важна одлука нема јасен став, а сега сака, искористувајќи други луѓе, да креира слика дека НАТО му е многу важно – велат од независната пратеничка група.

Мицкоски вчера на прес конференција рече дека определбата на ВМРО-ДПМНЕ секогаш била за опцијата НАТО. Не слушнал за барањето за оставка кое му го испратија независните пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, но рече дека утре на седница на извршниот комитет ќе го отвори и тоа прашање.

Мицкоски бара од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да потпишат и поднесат иницијатива за ратификација на протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО со одложено дејство, по урнек на Црна Гора.

Од СДСМ се сомневаат во намерата на Мицкоски и од него побараа да ги поддржи измените во Законот за одбрана со кои се прави стандардизација на АРМ со НАТО. Оттаму посочија дека не ја прифаќаат инцијативата на ВМРО-ДПМНЕ за конечно усвојување на ратификацијата на протоколот за членство, повикувајќи се на праксата на Црна Гора. Според СДСМ, додека Шпанија не го каже последниот збор, ништо конкретно нема да има во македонскиот парламент.

Прочитај повеќе

Традицијата на Абориџините е спасот за Австралија

Слободен печат

Каде е Путин? (ВИДЕО)

Слободен печат

Мадуро: Трамп има одвратни советници за Венецуела

Слободен печат

Шведската амбасада во Сараево го посочи Скопје како пример за превенирање на аерозагадувањето

Слободен печат

Членови на нарко картел преку тунел избегаа од затвор

Слободен печат

Гутереш повика да се реагира неодложно и одлучно за Либија

Слободен печат

Остави Коментар

17 + ten =

Прочитај повеќе

Ердоган: Договорот помеѓу Турција и Либија ја полуде Грција

Слободен печат

Во Србија никогаш немало помалку жители од денес

Слободен печат

Светските лидери постигнаа договор за финалниот документ со кој ќе се реши кризата во Либија

Слободен печат

Светските лидери утре на економскиот форум во Давос

Слободен печат

Дел од Драчево и Ѓорче Петров утре ќе останат без струја

Слободен печат

Милановиќ сака да ја повлече армијата од Авганистан: Постојат добри аргументи против ова

Слободен печат