Во Лондон Самит, дома кавги за НАТО

До Собранието не пристигнала иницијатива од ВМРО-ДПМНЕ со која опозициската партија ќе бара од пратениците предвреме да го ратификуваат протоколот за членство во НАТО. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, за „Слободен печат“, вели дека ја разгледуваат можноста за поднесување на иницијативта за доставување на закон за ратификација на Северноатланскиот договор и пристапниот протокол за членство во НАТО.

– Прво да направиме проверка, бидејќи ваква иницијативе е лесна за подготовка, бидејќи веќе имаме практични примери од соседството – вели Мицевски.

Ваквата иницијатива пред два дена ја најави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

И додека во Лондон стартува лидерскиот самит на НАТО, каде за првпат ќе седиме рамо до рамо со претставниците на Северноатланската алијанса, во земјата се води политичка кавга за НАТО. Од довчерашните сопартијци, независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, на адресата на Мицкоски стигна барање за оставка, поради, како што велат, двојните аршини за НАТО членството на Македонија. Тие посочуваат дека Мицкоски неколку пати го потценува генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг,  дека промената на името е неопходна, а сега на пратениците од неговата партија им наложува да потпишат иницијатива за Македонија да отпочне ратификација за членство во НАТО.

Прочитајте и...  Србија ќе воведе задолжителен ПЦР тест и 14-дневна изолација за странците

– Тоа се истите пратеници на кои пред само неколку дена им кажа дека не ги планира на идните пратенички листи. Лицемерието на Христијан Мицкоски го достигнува зенитот. Пред ниту една важна одлука нема јасен став, а сега сака, искористувајќи други луѓе, да креира слика дека НАТО му е многу важно – велат од независната пратеничка група.

Мицкоски вчера на прес конференција рече дека определбата на ВМРО-ДПМНЕ секогаш била за опцијата НАТО. Не слушнал за барањето за оставка кое му го испратија независните пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, но рече дека утре на седница на извршниот комитет ќе го отвори и тоа прашање.

Мицкоски бара од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да потпишат и поднесат иницијатива за ратификација на протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО со одложено дејство, по урнек на Црна Гора.

Прочитајте и...  Германија има над илјада новозаразени со коронавирус

Од СДСМ се сомневаат во намерата на Мицкоски и од него побараа да ги поддржи измените во Законот за одбрана со кои се прави стандардизација на АРМ со НАТО. Оттаму посочија дека не ја прифаќаат инцијативата на ВМРО-ДПМНЕ за конечно усвојување на ратификацијата на протоколот за членство, повикувајќи се на праксата на Црна Гора. Според СДСМ, додека Шпанија не го каже последниот збор, ништо конкретно нема да има во македонскиот парламент.

Прочитај повеќе

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат

Продолжува златната треска: Цената на златото вртоглаво расте

Слободен печат

Касами нема да оди на средба со Ахмети, предлага модел на средби меѓу албанските партии

Слободен печат

Инцидент во Париз: Маж со метална шипка тешко повредил полицајци, доби куршум во стомак

Слободен печат