20.8 C
Скопје

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со Ковид-19

Во пикот на епидемијата имаше и по повеќе од 70.000 заразени.

Помалку од илјада се активните случаи на зарзени со Ковид-19 во Израел нешто што се случува првпат од март минатата година. Тоа го објави денеска израелскиот министер за здравство Јули Еделштајн.

Во пикот на епидемијата имаше и по повеќе од 70.000 заразени неведе тој на Твитер.

Во изминатата недела бројот на тешко болните од Ковид-19 во Израел беше под 100. Според него, тоа се должи на успехот на кампањата за вакцинација во државата.

Во изминатите 24 часа се регистрирани само 17 нови случаи. Тоа е 0,2 отсто позитивни тестови од вкупно над 11.500. Досега над 5,4 милиони луѓе или речиси 60 отсто од населението во државата ја примиле првата доза од вакцината на Фајзер/Бионтех, додека околу 5,1 милиони се со две дози примени вакцини.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар