Во Хрватска самоизолација намалена од 14 на 10 дена

Директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак денеска изјави дека рокот на самоизолација поради коронавирусот сега ќе биде 10 денови, наместо сегашните 14.

Цапак рече дека критериумите за тестирање нема значително да се променат, освен дека приоритет ќе имаат старите лица и оние кои се грижат за нив.

Третата новина е дека луѓето кои го прележале новиот коронавирус и имаат документ за тоа, во рок од три месеци не се обврзани да подлежат на самоизолација, дури и ако биле во контакт со заразени лица.

Цапак рече дека има пад на бројот на коронавирусни инфекции во Хрватска за две недели и изрази надеж дека трендот ќе продолжи. 

Прочитајте и...  Хрватска: Уапсен сопственик на ноќен клуб поради ширење на ковид-19

Поврзани вести

Откриено која крвна група е поотпорна од другите во однос на коронавирусот

Слободен печат

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Пленковиќ во самоизолација: Сопругата на хрватскиот премиер позитивна на ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian