Во Црна Гора 30 отсто повеќе заразени со ковид-19 во последните две недели

Ковид-19 во Црна Гора/ Фото: ЕПА

Во последните две недели бројот на заразени со коронавирусот во Црна Гора е зголемен за 30 отсто во однос на 14 дена претходно, изјави денеска директорот на Институтот за јавно здравје Игор Галиќ.

Црногорската Влада одлучи актуелните епидемиолошки мерки да останат во сила и во наредните недели, со засилени инспекции.

Доколку епидемиолошката состојба не се подобри, од 1 декември постои можност за воведување дигитални ковид-потврди за целата јавна администрација – здравство, образование, полиција, армија, за влез во јавен превоз, трговски центри, спортски сали, деловни простории.

– Новогодишните прослави нема да можат да се организираат ниту во внатрешноста на угостителските објекти ниту на отворено, без поседување на Национален дигитален ковид-потврда, по примерот на фестивалите летоска, додаде директорот на ИЈЗЦГ.

Галиќ рече дека бројот на починати во последните 14 дена е за четвртина помал, а на хоспитализирани за околу девет отсто.

Тој рече дека околу 55 отсто од возрасните граѓани се вакцинирани против Ковид-19.

Осум од десет смртни случаи биле невакцинирани, а повеќе од 80 отсто од хоспитализираните биле исто така невакцинирани. Сите починати помлади од 40 години не биле вакцинирани, рече Галиќ.

Извор: МИА

Видео на денот