Во Албанија почна новата учебна година со 8.000 првачиња помалку - Слободен печат

Во Албанија почна новата учебна година со 8.000 првачиња помалку

Во Албанија за 386.000 основци и средношколци денеска почна новата 2019/2020 учебна година. За првпат во ученичка клупа седнаа 24.000 првачиња.

Од вкупнот број околу 272.000 ученици се во основното образование,додека околу 90 илјади се средношколци.

За првпат во ученичка клупа седнаа 24.000 првачиња,што е помала бројка за 8.000 првачиња споредeно со минатата учебна година.

Од година во година, се забележува пад на бројот на учениците во основното образование,што е последицата на масовната миграција и намалениот наталитет. Колку за споредба бројот на учениците во учебната 1990/1991 година, во основното образование изнесувал 557.000.

Претседателот Илир Мета симболично седна во ученичка клупа посакувајќи им на сите ученици среќна и успешна учебна година,посочувајќи дека образоването е најсигурна инвестиција за европската иднина.

Прочитајте и...  Таткото на Асанж е загрижен дека неговиот син ќе се соочи со смртна казна доколку биде екстрадиран во САД

– Главниот приоритет на општеството кое верува во иднина преполна со предизвци е инвестирањето во знаење и образование на помладата генерација. Ова е најбезбедна инвестиција за нашата европска иднина – порача Мета.

Успешна учебна година посакаа и премерот Еди Рама,министерката за образоване,како и лидерите на неколку политички партии.

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

девет − 7 =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат