ВНЕСУВАЈТЕ ПРОТЕИНИ: Намирници во кои ги има повеќе отколку во месото

Протеините се важна хранлива состојка и ако не ги внесуваме доволно, многу е веројатно дека можеме да си предизвикаме здравствен проблем.

Ако не сте љубител на месо, млеко, млечни производи и јајца, добра вест е дека протеините ги има и во растителни намирници.

Еве во кои ги има најмногу, повеќе дури и споредено со месото:

Чиа семе

Ова ситно семе е меѓу најздравите видови храна во светот. Само две супени лажици чиа семе ќе обезбедат 4 грама протеини, 11 грама растителни влакна, како и омега 3 масни киселини.

Бадеми

Најдобро е да консумирате путер од бадеми. Доволни се само две лажички, за да обезбедите 7 грама протеини со растително потекло. Иако се работи за масна храна, путерот од бадеми има помалку масти отколку путерот од кикирики.

Прочитајте и...  Во јуни граѓаните одвојувале повеќе пари за храна

Киноа

Киноата е нешто меѓу семе и житарица, која се одгледувала изворно на Андите во Јужна Америка. Се работи за многу издржлива билка, која е тешко да се уништи. Една полна шолја киноа има 8 грама протеини, а го снабдува нашето тело со сите аминокиселини кои му се потребни за правилно функционирање.

Леќа

Леќата е нискокалорична, богата со растителни влакна и содржи 9 грама протеини во половина шолја. Има црвена, кафеава, зелена и жолта леќа и секоја боја има различни нутритивни вредности.

Семе од коноп

Семето од коноп содржи по 10 грама протеини во две лажички и е прво на местото природни извори на протеини. Нутриционистите го споредуваат и со говедско и јагнешко месо.

Прочитајте и...  Ви се насобрал стар леб? Денес за вечера подгответе ја оваа сочна и мека пита која се топи во устата (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат