ВИДЕО | Oд борба за опстанок до европски трофеј: Вест Хем е освојувач на Конференциската лига

Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Фудбалерите на Вест Хем ја освоија Конференциската лига откако на „Еден“ стадионот во Прага ја совладаа Фиорентина со 1:2.

Не одигра Вест Хем подобар натпревар од својот ривал, но ги искористи шансите кои ги имаше и успеа да освои европски трофеј, иако во Премиер лигата се бореше за опстанок.

Во првото полувреме не видовме посериозни прилики пред двата гола, а ќе остане запаметено по фрлањето предмети на теренот, ситуација во која капитенот на Фиорентина, Кристијан Бираги заврши со раскрварена глава.

Не се промени многу играта и во второто полувреме, а при истекот на еден час игра главниот арбитар Карлос дел серо Гранде покажа на белата точка откако Бираги играше со рака во шеснаесетникот. Прецизен од белата точка беше Џаред Боувен.

Успеа да одговори Фиорентина со голот на изедначување на Џакомо Боновентура. Изгледаа одлучно „виолетовите“ во тие моменти и малку фалеше да дојде до пресврт. Кога не ги искористија своите прилики, Вест Хем казни во 89-тата кога по една контра Боувен го постигна својот втор гол за победа од 2:1.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот