Фудбалерите на Манчестер јунајтед го освоија ФА Купот откако во финалето на „Вембли“ во Лондон го совладаа Манчестер сити со 2:1. Стрелци за Јунајтед беа Гарначо во 30 минута и Коби Мејну во 39 минута, додека замената Џереми Доку беше стрелец за Сити во 87 минута.

Во финалето на ФА Купот многумина го видоа новиот трофеј на Сити, но Ерик тен Хаг денеска го изненади Пеп Гвардиола, особено во првото полувреме.

Сити навистина доминираше од првата минута, но тешко дојде до опасната зона и посериозни шанси пред голот на Онана. На крајот од половина час игра Гвардиол и Ортега не се договорија, Хрватот со глава ја врати топката во шеснаесетникот, а таму наместо голманот на Сити беше Гарначо кој го прифати овој подарок и погоди на празен гол за 0:1.

Уште поголем шок следеше во 39 минута, овојпат Јунајтед изведе прекрасен потег. Рашфорд испрати дијагонала од лево на десно, каде што го прифати Гарначо и го проигра Бруно, а овој само му додаде на Мејну, кој шутираше покрај Ортега за 0:2!

Сити беше прилично безопасен, освен ударот на Силва од далечина кој Онана лесно го фати, немаше удари кон голот. Гвардиола беше видно лут и вознемирен поради се што гледаше, па веднаш наместо Матео Ковачиќ и Нејтан Аке на полувремето ги претстави Џереми Доку и Мануел Аканџи.

Сити тргна во тотална офанзива, а во 54 минута Доку се проби и испрати одбиена топка, а Халанд налета и ја погоди пречката. Гвардиола реши да направи трета промена, малку шокантна откако го замени Кевин Де Брујне и го внесе Хулијан Алварез во 57 минута. Следната шанса ја имаше Аргентинецот во 64 минута, но и тој не успеа да го совлада Онана. Јунајтед ја чекаше својата шанса во контранапад, шанса имаше Гарначо, но Ортега овојпат успеа да интервенира

Како што се ближеше крајот на натпреварот, фудбалерите на Сити некако се помирија со поразот, темпото целосно падна во последните 15 минути, но потоа „Вембли“ повторно експлодираше. Во 87 минута Доку ја прифати топката по левата страна, ја внесе во средината и го шутираше првиот корнер, а Онана очајно реагираше и еден удар што мораше да го одбрани заврши во мрежата – 1:2!

Сити до крајот го опседна голот на Јунајтед, но не успеа да дојде до вториот гол и продолженијата. Она што секако е впечатокот на денот е дека Ерик тен Хаг одлично приреди голем натпревар и дека по неколку срамни и убедливи порази успеа да го победи Пеп Гвардиола. Сепак, и покрај овој трофеј, многумина сè уште тврдат дека управата веќе одлучила да влезе во новата сезона со нов менаџер и дека Тен Хаг ќе добие отказ.