• Еуро 2024

УЕФА го промени правилото за најдобар стрелец на Европското првенство

Eвропската куќа на фудбалот објави дека наградата за најдобар стрелец нема да ја добие еден играч ако има повеќе фудбалери со ист број на постигнати голови. Досега ако фудбалерите имаа ист број на голови се гледаа асистенции, ако се изедначени и таму одлучуваа минутите на терен. Повеќе нема да биде тука. УЕФА сега соопшти дека …

УЕФА го промени правилото за најдобар стрелец на Европското првенство Read More »

Олмо им испрати порака на Англичаните пред финалето: Не се плашам од никого, ни од Белингам

Европа во недела ќе го добие шампион во фудбал. Се бројат часовите до големото финале на Европското првенство во Германија кое ќе се одржи на 14 јули од 21.00 часот на Олимпискиот стадион во Берлин, а за титулата се борат Шпанија и Англија. Еден од играчите кои беа клучни за пласманот на црвената „фурија“ на …

Олмо им испрати порака на Англичаните пред финалето: Не се плашам од никого, ни од Белингам Read More »

Свој претставник во финалето на Европското првенство ќе има и Македонија

Денеска Европската куќа на фудбалот ги избра официјалните лица за финалето на Европското првенство кое се игра в недела, а помеѓу нив има и претставник од Македонија. За главен судија беше избран Французинот, Франсоа Летексиер, а негови помошници ќе бидат Сирил Муние и Мехди Рахмун, а Полјакот Марчињак ќе биде четврти судија. За регуларноста од …

Свој претставник во финалето на Европското првенство ќе има и Македонија Read More »

ВИДЕО | Холанѓаните незадоволни од судењето: Дали имаше и игра со рака од Сака пред пеналот на Кејн?

Бурни се реакциите во јавноста по вчерашниот натпревар помеѓу Холандија и Англија, многумина сметаат дека главниот судија Феликс Цвајер престрого досуди пенал за „Гордиот Албион“, кој во гол го претвори Кејн. Но, сега се појави уште еден спорен момент. Имено, на социјалните мрежи се објавува снимка од пред ситуацијата во која Кејн доби пенал. На …

ВИДЕО | Холанѓаните незадоволни од судењето: Дали имаше и игра со рака од Сака пред пеналот на Кејн? Read More »

Кејн: Ајде да испишеме историја – 90 минути, пенали, што и да е потребно

Фудбалерите на Англија после пресврт ја совладаа Холандија (2:1), а во финалето на Европското првенство в недела од 21.00 часот ќе играат против Шпанија. Херој против „лалињата“ беше Оли Воткинс, кој погоди во судиското надополнување, 10 минути откако го замени  Хари Кејн. – Испишавме историја. Неверојатно достигнување, горд сум, беше тежок турнир. Преостана уште еден …

Кејн: Ајде да испишеме историја – 90 минути, пенали, што и да е потребно Read More »

ВИДЕО: Англија ќе игра во финалето за европската титула против Шпанија

Фудбалската репрезентација на Англија вторпат по ред ќе игра финале на Европското првенство. Англичаните вечерва се пласираа во финалето на ЕП во Германија откако во второто полуфинале во Дортмунд ја совладаа Холандија со 2:1. За историската прва титула ќе се борат против Шпанија, а пред три години на тој пат беа запрени од Италија. Херој …

ВИДЕО: Англија ќе игра во финалето за европската титула против Шпанија Read More »

Англија и Холандија во борба за финале на ЕП – Шпанците го чекаат својот ривал

Фудбалските репрезентации на Англија и Холандија денеска од 21.00 часот ќе играат во второто полуфинале на Европското првенство. Победникот од овој меч во големото финале ќе игра против селекцијата на Шпанија која во вторникот со 2:0 триумфираше над Франција. Англичаните ја забележаа единствената победа за 90 минути против Србија во првото коло од групната фаза. …

Англија и Холандија во борба за финале на ЕП – Шпанците го чекаат својот ривал Read More »

Ламин Јамал е најмладиот стрелец во историјата на европските првенства

Фудбалската репрезентација на Шпанија обезбеди пласман во финалето на Европското првенство откако со 2:0 триумфираше над Франција. Еден од стрелците во победата на шпанската селекција беше Ламин Јамал кој стана најмладиот стрелец во историјата на европските првенства со 16 години и 362 дена. Јамал го урна рекордот на Швајцарецот Јохан Вонлантен, кој имаше 18 години …

Ламин Јамал е најмладиот стрелец во историјата на европските првенства Read More »

ВИДЕО | Jaмал блесна со еврогол, Шпанија ја победи Франција и обезбеди финале на ЕП

Репрезентацијата на Шпанија е првиот финалист на Европското првенство откако вечерва со 2:1 „Црвената Фурија“ славеше победа над Франција во полуфиналето во Минхен. Возбудливо почна натпреварот со по некоја шанса на двете страни, а првиот гол го видовме по само девет минути игра. Килијан Мбапе нафрли во шеснаесетникот, а на вистинското место се најде Коло …

ВИДЕО | Jaмал блесна со еврогол, Шпанија ја победи Франција и обезбеди финале на ЕП Read More »

Скандал на ЕП: Супервизор на албанската репрезентација обвинет дека силувал 18-годишна девојка во хотел

Неименуван супервизор од репрезентацијата на Албанија кој имал 26 години е обвинет за силување на девојка од 18 години во тоалетот од хотелот каде што била сместена репрезентацијата во текот на Европското првенство. Случајот бил пријавен во полиција од вработениот во хотелот на 23. јуни во 19:30 часот. Младата девојка пред полициските инспектори признала дека …

Скандал на ЕП: Супервизор на албанската репрезентација обвинет дека силувал 18-годишна девојка во хотел Read More »