ВИДЕО | Лондон: Можни се лични санкции против Путин

Владимир Путин
Владимир Путин / Фото: EPA-EFE/MIKHAIL METZEL

Велика Британија не исклучува санкции насочени лично против рускиот претседател Владимир Путин, доколку Русија ја нападне Украина, изјави денеска британската министерка за надворешни работи Лиз Трaс.

На прашањето за можни санкции против Путин, Трус за британски „Скај“ изјави: „Ништо не исклучуваме”.

– Ќе претставиме нов закон што ќе го заостри нашиот режим на санкции за да можеме да таргетираме повеќе компании и поединци во Русија. Тоа ќе го изнесеме во следните неколку дена. Не исклучуваме ништо, изјави Трас. Таа додаде дека Велика Британија доставува одбранбено оружје на Украина.

Извор: МИА

Видео на денот