4 C
Скопје

ВИДЕО I Како на филм: Сараевската полиција го бара Дедо Мраз под дрво и под камен, рани три лица

Припадниците на полицијата од Сараевскиот кантон сè уште трагаат по лицето кое синоќа рани три лица со огнено оружје во Башчаршија.

Во вторникот, на 15 декември, во 18:10 часот, дежурната служба на Првата полициска управа била известена дека во ул. Ферхадија, областа на општина Стари Град, Сараево некој пукал од оружје.

Напаѓачот беше облечен во костум на Дедо Мраз, тврдат соговорниците на босанскиот портал Кликс.ба.

По пристигнувањето на местото на настанот, полициските службеници ги потврдиле наводите од пријавата и утврдиле дека непознато лице употребило огнено оружје – пиштол и дека се повредени три лица – А.И. роден 1983 година, М.Б. роден 1991 година и М.С. роден 1993 година, сите од Сараево.

За време на оперативната работа на терен, полициските службеници утврдиле дека огненото оружје го користел Ј.Х. од Сараево, а по него е поведена потрага под сомнение за сторено кривично дело предизвикување општа опасност и кривично дело лесна телесна повреда.

Прочитајте и...  На 2 март продолжува судењето за „27 април", денеска сослушани сведоци на одбраната на Јанакиески

Полициските службеници продолжуваат да работат на документирање на споменатите кривични дела, и пронаоѓање на сторителот, соопшти Министерството за внатрешни работи на КС.

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар