8 C
Скопје

ВИДЕО | Биљали – Зендели: Еднаквоста меѓу мажите и жените започнува од домашното восптитување

Застрашувачките бројки во корист на мажите, а на штета на жените, на многу полиња, било тоа да се имотни-правни, социјални, трговија со луѓе, се поразителни, вели пратеничката од редовите на ДУИ Арта Биљали Зендели, која е член на собраниската Комисија за еднакви можност на жените и мажите.

На јавна расправа во Комисијата е Годишниот извештајот за спроведување на Стратегијата за родова еднаквост за 2019 година. За да се стигне до еднаквост во правата меѓу мажите и жените, пратеничката Биљали – Зендели смета дека најпрво треба да се подигне јавната свест за препознавање на различни форми на насилство врз жените, но пред се тоа започнува дома, од домашното воспитување на децата, па да продолжи се до зајакнување на капацитетите на институциите во постапувањето за заштита на жените жртви.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Заев до кога ќе се криеш? Дали Седат Пекер имал состаноци во Влада и со кого?

Спроведувањето на Стратегијата за родова еднаквост е преземена обврска со пристапувањето кон Конвенцијата на ООН за елиминација на сите форми на дискриминација на жената како и придонес кон исполнувањето на политичките критериуми за членство во ЕУ.

 

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар