ВИДЕО | 16-годишна Канаѓанка постави светски рекорд на 400 метри слободно

Фото: EPA-EFE/DAVE HUNT

16-годишната канадска пливачка, Самер Мектинош постави нов светски рекорд на 400 метри слободно.

Најдобро време на сите времиња таа исплива на националните квалификациите за Светското првенство кое се одржа во Канада.

Мекинтош исплива време од 3:56.08 со што го подобри рекордот за 32 стотинки кој го држеше Австралијката Ариарна Титмус. Овој рекорд на Мектинош е поимпресивен затоа што го подобри својот личен рекорд за три секунди.

„Навистина луд резултати. Во овој момент не очекував дека можам да испливам за светски рекорд, но тоа е доказ дека е се можно. Целосно се посветив на пливањето, но не можев да предвидам ваков резултат“, изјави Мектинош по фантастичниот резултат.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот