Ван Бастен по нацистичкиот поздрав доби „клоца“ од најпопуларната спортска видео игра

Ван Бастен кој работи како стручен аналитичар за холандската телевизија Фокс спортс додека беше во емисија кажа „Zieg heil“, добро познат нацистички поздрав.

Тој мислеше дека неговиот микрофон е исклучен и на крајот од разговорот помеѓу новинарот на Фокс спортс и тренерот на Хераклес, Франк Вортмунт, дофрли „Zieg heil“. Иако веднаш се извини за непримерниот гест, Ван Бастен почна да ги чувствува последиците од неговата несолена шега.

Телевизијата одлучи да го суспендира Ван Бастен на една недела, а неговиот хонорар беше дониран на Институтот за истражување на војни, Холокауст и геноцид.
Производителот и дистрибутер на видео игри, „Електроник Артс“ го исфрли неговиот лик од популарната игра ФИФА 20.

– Свесни сме за тоа што Марко неодамна го направи. Ние во нашата игра поттикнуваме и се залагаме за рамноправност и поради тоа ќе го исфрлиме Марко ван Бастен од играта – стои во соопштението на Електроник Артс.

Прочитајте и...  Норвич испадна од Премиер лигата

Прочитај повеќе

Волкановски успеа да ја одбрани титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд исфрлен од ноќен клуб во Норвешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака би изгледала табелата во Премиер лигата без судиските грешки! (ФОТО)

Слободен печат

Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат