„Утопија во Тексас“: Илон Маск планира да изгради цел град во кој ќе живеат неговите вработени

Илон Маск
Илон Маск / Фото: EPA-EFE/BRITTA PEDERSEN

Глобалното седиште на „Tesla“ е во областа Остин, како и канцелариите на „Boring Company“, а во тек е изградбата на објектите „SpaceX“ и „Neuralink“.

Новиот сопственик на „Твитер“, Илон Маск, купуваше земјиште околу имотот во последните неколку години, а деталите за обемот на неговите планови за областа само што почнаа да се појавуваат.Според новиот извештај, Маск наводно планира да изгради цел град во кој ќе живеат неговите вработени, кој планира да го нарече „Снеилбрук“, името на маскотата на „Boring Company“.

Маск го опишал потфатот како „Утопија на Тексас“ каде што неговите работници би можеле да живеат во понови домови за поевтини кирии – сите под негова контрола.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Official (@elonrmuskk)


Ова не се само шпекулации, градот наводно е веќе во изградба, а локацијата спроти новите објекти на Boring и SpaceX е веќе опремена со модуларни домови, базен и теретана. Официјалните претставници на округот ги одобриле имињата на улиците во областа како што се „Боринг булевар“, „Катерхед премин“ и „Вотерџет Веј“.

Една компанија поврзана со Маск, Гапд Бас, наводно поднела документи за изградба на уште 110 домови во областа „Проект Амајзинг“, за што соработувала со производителот на куќи Ленар.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Official (@elonrmuskk)

Од минатата година, вработените во Boring Company, наводно, веќе можеле да аплицираат за домовите што ги гради Маск, со „кирии кои почнуваат од околу 800 долари месечно за стан со две или три спални соби“.

Вработен на „Твитер“ го праша Маск дали е уште дел од компанијата

ВИДЕО | Бојчев: Најголемиот „лузер“ – Илон Маск!

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот