Уште денес на работа, а потоа три дена за прослава

Утре е неработен ден бидејќи се одбележува државниот празник „11 Октомври – Ден на народното востание“. Граѓаните ќе празнуваат според можностите некој на продолжени викенди во земјвата или соседството, а некој дома.

Владата пак има набиена агенда за прослава. Како што информираа од Владата настани ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје, на 11 октомври. Владината делегација во Куманово ќе ја предводи премиерот Зоран Заев, заменик претседателот во владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерот за образование и наука, Арбер Адеми и министерката без ресор, задолжена за странски инвестиции и Зорица Апостолска. Делегацијата на Владата во Прилеп ќе ја предводи министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, заедно со министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан.

Прочитајте и...  МВР: 48 лица не ја почитувале забраната за движење, 38 од нив се лишени од слобода

Празничните активности во Скопје ќе започнат со положување цвеќе на Партизанските гробишта во Бутел, а владината делегација во главниот град ќе ја предводи заменик претседателот во Владата на Република Северна Македонија, задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, заедно со министерката за финансии Нина Ангеловска, министерот за администрација и информатичко општество Дамјан Манчевски и министерот за економија, Крешник Бектеши. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и членови на владата ќе присуствуваат и на свеченоста во Собранието по повод доделувањето на високата државна награда „11 Октомври“.

Прочитај повеќе

Кандидатите за ректор на УКИМ бараат да прекине постапката за избор на ректор

Слободен печат

Велика Британија е втора земја во светот со повеќе од 40 илјади смртни случаи од Ковид-19

Слободен печат

Во Италија се зголемува бројот на новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Обраќање на Николовски: Сите имаме мајки, роднини и блиски кои може да го загубат животот од овој вирус

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Троцифрена бројка на заразени, а Филипче и Заев ни велат ја победиле заразата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Американските милијардери пандемијата ги направи побогати за 565 милијарди долари

Слободен печат

Пекевски: Берово е отворен град за туристите, но секој мора да носи заштитна маска

Слободен печат

СЗО: Луѓето да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Слободен печат

Макрон уште еднаш го повика Иран веднаш да ја ослободи научничката, Фариба Аделхах

Слободен печат

Трет ден по ред Шведска има повеќе од илјада новозаразени

Слободен печат

Канада закрепна од коронакризата: Во мај отворени 289.600 нови работни места

Слободен печат