Уапсена „танга банда“ на Миконос: Додека девојки во бикини го одвлекувале вниманието, нивните партнери оперирале на грчките плажи

Грција лето / Фото: EPA-EFE/PANTELIS SAITAS

Група крадци од Италија беа уапсени во Миконос, Грција, и поради необичната техника што ја користеа при кражба, тие беа наречени „танга банда“.

Целта на „танга бандата“ беа претежно туристи на плажите и баровите, а ги интересираа нивните паричници, накит, кредитни картички. Тие ќе ги намамат своите жртви со помош на две девојки во провокативни танга бикини и ќе ги украдат без да забележат, пренесува „РТС“.

За нивна несреќа, тие исто така избраа двајца млади Италијанци како жртви, кои се покажаа како полицајци, на краток одмор на Миконос, кои веднаш ја препознаа нивната шема.

Во исто време, американски турист, чиј скап телефон бил украден, успеал да го лоцира на плажата каде што биле крадците со помош на ГПС, па локалната полиција била алармирана, а членовите на бандата, две жени и двајца мажи , наскоро завршија зад решетки.

Видео на денот