Турција бара екстрадиција на поранешен репрезентативец, се соочува со 15 години затвор

Министерството за правда на Турција побара од САД да го екстрадира поранешниот фудбалер Ариф Ердем.

Поранешната ѕвезда на турскиот фудбал е еден од многумината кои во својата земја беа обвинети дека се припадници на терористичката организација ФЕТО, која се терети за обид за државен удар во 2016 година.

Ерден, исто како и неговиот поранешен колега од турската репрезентација, Хакан Шукур, живее во САД, а Турција денеска побара негова екстрадиција.

Тој се соочува со затворска казна од 15 години поради неговото членство во терористичката организација која ја предводи Фетулах Ѓулен. Покрај него и Шукур, турските власти сите права му ги одзедоа и на НБА кошаркарот Енес Кантер.


Ариф Ердем речиси целата своја фудбалска кариера ја помина во редовите на Галатасарај, а во странство играше за Реал Сосиедад. За турската репрезентација настапи на 60 натпревари и постигна 11 голови.

Прочитајте и...  Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Премиер лига: Фернандеш ја најави победата на „црвените ѓаволи“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тошевски за пресврт на „романтичарите“, само бод за Шкендија во Кратово

Слободен печат

Погба сака да си оди Солскјер, Јунајтед веќе „договори“ трансфер?

Слободен печат

Смешен момент на натпреварот Македонија ЃП-Академија Пандев! (ВИДЕО)

Слободен печат

Сега Лацио го брка Јуве, Пандев се врати и обезбеди пенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Таеквондо: Трајковски „златен“ во Словенија, Релиќ со бронза од Шведска

Слободен печат

Остави Коментар

оне + десет =

Прочитај повеќе

Што треба да направи Милан за да го задржи Ибрахимовиќ?

Слободен печат

Проблеми за Реал: Без Азар против Сити и Барса!? (ФОТО)

Слободен печат

Интервју со Весна Витанова: Мора да се ценат сите аспекти – добриот голман е половина од резултатот!

Коронавирусот одложи три натпревари во Серија А!

Слободен печат

Фјури го нокаутираше Вајлдер за титулата светски шампион (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров пред дуелот со Русија: Една загубена битка, не значи и загубена војна!

Слободен печат