Трамп сака да остане претседател и не ги бира средствата за да успее во тоа (ВИДЕО)

Мејлот кој тимот за изборна кампања на Доналд Трамп го испратиле на неговите поддржувачи сериозно го налути претседателскиот противкандидат Џо Бајден, кој во писмо до своите поддржувачи напиша дека ниту една реченица од писмото на Трамп не е вистинита.

– Нема други зборови за ова. Овој мејл е ѓубре, напишал Бајден.

Споменатото писмо, пратено од профилот на Трамп за изборната кампања има наслов „Џо Бајден е виновен“, а во текстот се објаснува и зошто. Како што се наведува, бившиот потпретседател ја користел државната моќ за незаконски да ја шпионира претседателската кампања на Трамп во 2016 година и да го прошири митот за руското влијание на изборната кампања. Сега, наводно постојат индикации дека „Заспаниот Џо“ е виновен, но во писмото не е објаснето со какви индикации и кој го шпионирал по барање на Бајден.

Тоа е бидејќи веројатно обвинението на Трамп на сметка на Бајден нема поврзаност со реалноста, оценува германски Шпигл. Дури и министерот за правда на Трамп, Вилијам Бар во петокот изјави дека не верува дека преиспитување на истрагата за руското мешање во американските претседателски избори ќе го поврзува и Бајден.

На Трамп меѓутоа и не му е важна вистината. Него го загрижуваат анкетите, кои покажуваат дека Бајден води и во таканаречените неодлучни држави како Мичиген и Пенсилванија, кои веројатно ќе бидат пресудни на исходот на претседателските избори во ноември оваа година.

Прочитајте и...  БиХ: Протести во Сараево поради незадоволство од состојбата во државата

Трамп Џуниор му помага на татко си

Пред неколку недели Доналд Џон Трамп Џуниор почна кампања за ширење на лаги за Бајден. Најстариот син на претседателот на Инстаграм стави фотографија од Бајден, кој наводно вели „Се гледаме подоцна, алигатору“, на што алигаторот одговара „Наскоро, педофилу“.

Трамп подоцна објаснил дека се шегувал и дека заради тоа на крајот ставил смајли.

Прочитајте и...  Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Друга мета на напад бил синот на Бајден, Хантер. Трамп Џуниор бараше од Кина да ги преиспита активностите на Хантер Бајден, кој наводно добил 1,5 милион долари од Пекинг и преговарал со една кинеска банка. Доказ дека ги добил парите од Кина нема, но како и во аферата со Украина, која на крај донесе до подигнување на постапка за гласање на недоверба за претседателот, и овој пат синот послужи за да го наруши угледот на татко си, пишува Шпигл.

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат