Трамп напушти брифинг поради пукање во близина на Белата куќа

Би сакал да ѝ се заблагодарам на тајната служба за нивната секогаш брза и многу ефикасна работа. Имено, имаше пукање и некој беше однесен во болница, рече Трамп.

Американскиот претседател Доналд Трамп одеднаш ја напушти конференциската сала, само неколку моменти откако почна брифингот за коронавирусот, и веднаш потоа се врати на подиумот за да им каже на новинарите дека обезбедувањето го оддалечило од брифингот, затоа што имало пукање во близина на Белата куќа.

– Би сакал да ѝ се заблагодарам на тајната служба за нивната секогаш брза и многу ефикасна работа. Имено, имаше пукање и некој беше однесен во болница, рече Трамп.

Како што рече, изгледа дека лицето било застрелано од тајната служба „па ќе видиме што се случува”, додаде тој и истакна дека не знае во каква состојба е лицето во кое било пукано.

Висок службеник на администрацијата потврди за Си-Ен-Ен дека лицето кое отворило оган е во притвор.

Прочитајте и...  Израелско-либански разговори следниот месец

Инцидентот се случил на границата на 17-та и авенијата Пенсилванија, веднаш пред теренот на Белата куќа во близина на паркот Лафиет.

Прочитај повеќе

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат

Белите мантили на удар – и буквално: Сè почести физички напади врз здравствените работници

Слободен печат