-6 C
Скопје

Tag : зона

Вести Економија

Економијата во еврозоната забележа скромна експанзија

Слободен печат
Најголемата европска економија, Германија забележа ниво на индексот на менаџерите за договори од 49,4 поени на менаџерите за договор во ноември, кој е повисок од...
Вести Економија

Се гради патна инфраструктура на индустриската зона „Раброво”

Слободен печат
Со финансиска помош од Бирото за регионален развој и со средства од сопствениот буџет, Општина Валандово ги почна градежните работи за уредување на патната инфраструктура...
Вести Економија

Објавен тендер за чистење на линданот во ОХИС

Слободен печат
Меѓународен тендер за избор на технологија за отстранување на линданот и неговите изомери од кругот на фабриката ОХИС во Скопје е објавен вчера и се...
Вести Економија

НБ: И во третиот квартал се очекуваат поволни движења во економијата

Слободен печат
Поволните движења во економијата продолжува и во третиот квартал, оценуваат од Народната банка во последниот месечна информација за септември 2019 година. – Согласно објавените проценети...
Ваш агол

Зона на самракот во Карпош 1

Слободен печат
Наш читател од населбата Карпош 1 ни испрати фотографии на кои се гледа дека улиците се во мрак. Според читателот станува збор за улиците Гиго...
Вести Економија

Сугарески: Со овие проекти во зоната Визбегово ќе се обидеме да привлечеме нови инвеститори

Слободен печат
Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски, денеска извршија увид во изградба на канализациониот систем за индустриската зона...
Вести Економија

Од октомври треба да почне да работи фабрика за производство на стакло во ТИРЗ Тетово

МИА Агенција
Министерот за економија Крешник Бектеши во Технолошко-индустриската развојна зона Тетово го посети објектот во изградба на компанијата „Глас Флекс”, создадена со македонско-холандски капитал. Во фабриката...
Вести Свет

Трамп пристигна во демилитаризираната зона на средба со Ким

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во демилитаризираната зона, меѓу Северна и Јужна Кореја, пред средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, потврди Белата куќа. Средбата меѓу...