Tag : залив

Вести Свет

Гутереш: Светот не би можел да живее со голем конфликт во Заливот

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека „светот не може да живее со голем конфликт во Заливот”. Коментарот на Гутереш се однесуваше на ескалацијата...
Вести Свет

Иран задржа странски танкер во Персиски Залив

Слободен печат
Иранската револуционерна гарда задржа странски танкер со 700.000 литри нафта и седум членови на екипажот, јави иранската државна телевизија, наведувајќи дека бродот криумчарел нафта за...
Вести Свет

Британија испраќа нуклеарна подморница во Заливот

Слободен печат
Британската морнарица испраќа нуклеарна подморница во Персискиот залив, откако Иран заплени британски нафтен танкер. Британски „Експрес” објави дека подморницата ќе има одбранбена улога, користејќи ја...