• Урсула фон дер Лејн

ЕУ ќе и даде на Украина 200 трансформатори и генератори на струја

ЕУ ќе и обезбеди на Украина повеќе од 200 трансформатори и генератори на струја, соопшти денеска претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен по телефонскиот разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Поголемиот дел од техничките средства се донации од Латонија и Литванија, а во пратката ќе бидат вклучени и дел од залихите на ЕУ, …

ЕУ ќе и даде на Украина 200 трансформатори и генератори на струја Read More »