8 C
Скопје

Tag : УНЕСКО

Колумни

Добра вест: Охридско ќе стане “регион во опасност“ според УНЕСКО!

Сашо Орданоски
Прво, да се потсетиме на фактите… Пред четириесетина години, регионот на Охрид, Струга и дел од Дебрца беа дефинирани како „светско наследство“ од страна на...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО I Георгиевски: Не чувствувам лична одговорност за лошиот нацрт извештај на УНЕСКО за Охрид

Слободен печат
Не чувствувам лична одговорност за лошиот нацрт извештај на УНЕСКО за Охрид, истакна градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски во вечерашното гостување во „Топ Тема“ на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

За уништувањето на природното и културното богатство некој веќе мора и да одговара!

Југослава Дуковска
Крајно се неодговорни изјавите на власта од типот: „Направивме значајни чекори за зачувување на статусот на Охрид и езерото во УНЕСКО“, велат од Охрид СОС...
Вести Македонија Слајдер

Дивоградбите вандализираат, државата уште анализира!

Југослава Дуковска
Нацрт-извештајот на УНЕСКО за состојбата со природното и културното наследство на Охридскиот Регион во моментов се анализира низ формален процес во институциите во Република Северна...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Најкатастрофален извештај на УНЕСКО досега: Охрид и Охридското Езеро ќе бидат впишани на Листата на светски богатства во опасност

Слободен печат
Слабостите нотирани од УНЕСКО за односот на државата, институциите и властите на национално и локално ниво кон Охридското Езеро и градот Охрид како природно, односно...
Вести Свет

Пожарите во Австралија уништија половина од островот Фрејзер, кој е под УНЕСКО

И.И.
Речиси половина од територијата на австралискиот остров Фрејзер, кој е на списокот на светско наследство на УНЕСКО, е зафатена со шумски пожари. Најавена е и евакуација...
Вести Свет

УНЕСКО: Универзален пристап кон науката е потребен повеќе од кога било поради коронавирусот

Илинка Иљоска
За време на пандемијата се покажа солидарноста на меѓународната научна заедница, изјави денеска генералната директорка на Организацијата на ОН за образование, култура и наука (УНЕСКО) Одри Азулеј...
Култура

Македонскиот центар на ИТИ испрати порака по повод Светскиот ден на операта

Слободен печат
Македонскиот центар на Интернационалниот театарски институт ИТИ/Продукција ја пренесе пораката по повод Меѓународниот ден на операта (25.10.2020), чиј автор е композиторот Љубомир Бранѓолица, а видеопораката...
Културен печат

Министерство за култура: 2021 ќе биде година во чест на Блаже Конески

Тони Димков
Генералното собрание на Обединетите нации ја прогласи 2021 година за Меѓународна година на мирот и довербата, со цел да ги мобилизира напорите на меѓународната заедница...
Вести Свет

УНЕСКО: Драматично е зголемено насилството врз новинари во светот

Слободен печат
Драматично е зголемено насилството врз новинари што известуваат од протести ширум светот, а полицијата и безбедносните сили се главните сторители, информира денеска УНЕСКО. Оваа агенција...