-9 C
Скопје

Tag : ухмр

Вести Македонија

УХМР: Ведро и студено до среда, во четврток снег

Слободен печат
Ведро и особено студено ќе биде времето во утринските часови до среда и ќе биде проследено со слаб до умерен северен ветер, информираат од УХМР....
Вести Македонија

УХМР: Нивоата на езерата непроменети, пад на водостојот на реките

Слободен печат
Нивоата на Охридското, на Преспанското и на Дојранското Езеро се исти како вчера, покажуваат последните мерења од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Водостојот на Преспанското...
Вести Македонија Слајдер

Метео: Студено време со малку сонце, малку ветар и температури до 4 степени

Слободен печат
Времето денеска ќе биде сончево и студено. Претпладне во западните делови ќе има мала до умерена облачност и ќе дува слаб до умерен ветар од...
Вести Македонија

УХМР: Снежни врнежи ќе има насекаде во текот на ноќта, температурите од -7 до 6 степени

Слободен печат
Локалните врнежи од снег во вечерните и во ноќните часови ќе се прошират насекаде, а позастапени и пообилни ќе бидат во западните делови. Само во...
Вести Македонија Слајдер

УХМР: Најавува снежна покривка во поголемиот дел од државата

Слободен печат
Во попладневните часови ни претстојат врнежи од снег,кои во вечерните часови ќе се прошират насекаде, со тоа што во западните делови од земјата ќе бидат...
Вести Македонија Слајдер

УХМР со предупредување: Водостоите со надпросечни вредности, можни се излевања, свлечишта и одрони

Слободен печат
Врнежите кои паднаа во изминатите 24 часа дополнително ги зголемија нивоата кај сите водотеци и езера низ државата. На сите хидролошки станици од националната хидролошка...
Вести Македонија

УХМР предупредува: Зголемен водостојот на реките, да се избегнува движење покрај нив

Слободен печат
После синоќешните врнежи зголемен е водостојот на повеќето реки низ земјава, а кај дел од нив има и значително високи водостои. Според најновите информации од...
Вести Македонија

Метео: Сонце на исток, дожд на запад, снег на планините

Слободен печат
Времето денеска ќе биде променливо облачно, со кратки сончеви периоди во источните делови, со повремени врнежи од дожд во западните делови и со снег на...
Вести Македонија Слајдер

УХМР: Претпладне натпросечно топло време, попладне со повремени врнежи од дожд

Слободен печат
Утре ќе преовладува променливо облачно и натпросечно топло време со умерен до засилен јужен ветер, на места и околу 80 км./ч. Попладне во западните делови...
Вести

УХМР: Најмногу дожд во Демир Капија – 39 литри, најмалку во Охрид и во Преспа – по два

Слободен печат
Најмногу дожд во изминатите 24 часа наврна во Демир Капија – 39 литри на метар квадратен, во Гевгелија – 22 литри, во Штип и во...