4 C
Скопје

Tag : трговци

Вести Економија Слајдер

Инвестициите во трговските центри ќе бидат пресудни за неработната недела!?

Соња Кириџиевска
Вработените во трговијата добија „студен туш“ откако Крешник Бектеши, министерот за економија, се изјасни дека лично е против евентуално решение трговските центри да не работат...
Слајдер Хроника

Поднесен Обвинителен акт против осум „трговци” со културно наследство

Горан Наумовски
По повеќемесечна истражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд – Скопје поднесе...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Tрговците ги ажурираат македонските производи: На секој производ ќе има стикер – да се знае што е што

Во продавниците сѐ уште нема обележани гондоли-рафтови со ознака „Купувам домашно“, но интерните активности се во тек. Трговците, а не производителите, ќе бидат задолжени за...
Вести Свет

Амазон преку видео повици го проверува идентитетот на трговците за да спречат измама

Слободен печат
Американскиот гигант за продажба на интернет Амазон, ја тестира можноста за користење видео конференција, за да се потврди идентитетот на трговците кои сакаат да продаваат...
Вести Економија

Безос планира да инвестира милијарда долари, но трговците може да го пречекаат „на нож“

Слободен Печат
Директорот на Амазаон, Џеф Безос најави дека во Индија ќе инвестира милијарда долари, бидејќи според него, 21 век ќе биде век на таа држава. Најголемиот...
Вести Економија

МАТТО – десет години унапредување на македонската економија

МИА Агенција
Две милијарди долари директни инвестиции и преку 15.000 вработувања, е актуелниот биланс од присуството на турските компании во земјава. Трговската размена меѓу Северна Македонија и...
Вести Свет

Американците на Црн петок преку интернет потрошиле рекордни 7,4 милијарди долари

МИА Агенција
Американците на Црн петок годинава потрошиле рекордни 7,4 милијарди американски купувајќи преку Интернет, додека помалку луѓе отишле во продавници. Сумата се доближи до рекордниот дневен...
Вести Регион

БАЛКАНСКИ ПРОБЛЕМИ: Босна и Херцеговина мора да увезува трговци, ѕидари и заварувачи

Слободен печат
Веќе подолг период, Босна и Херцеговина бележи пад на бројката на работната сила. Дека БиХ останува без кадар, покажува и податокот дека заварувачите и ѕидарите...
Вести Економија

Трговците од денеска сами ги определуваат цените на горивата

МИА Агенција
Трговците од денеска сами можат да ги определат малопродажните цени на нафтата и нафтените деривата кои ги продаваат на нивните бензински пумпи, поради правниот вакуум предизвикан...
Вести Економија

Дали не очекува нов нафтен ценовен шок зависи од трговците!

Слободен печат
Mалопродажните цени на нафтата и нафтените деривата од ноќеска на полноќ ќе бидат определени од трговците кои ги продаваат на нивните бензински пумпи, а претседателот...