Tag : терористички напади

Вести Свет

Укината забраната за користење на дронови во Шри Ланка

Слободен печат
Властите на Шри Ланка денеска ја укинаа забраната за користење на беспилотни летала, што беше воведена по терористичките напади за време на Велигден минатата година,...
Вести Свет

Идентификувани терористите кои од Сирија ги организирале и координирале нападите во Брисел и Париз

Слободен печат
Усама Атар е идентификуван како „мозокот” зад терористичките напади кои ги погодија Париз и Брисел во ноември 2015-та и март 2016 година, открива белгискиот весник...
Вести Свет

Терористи планирале активирање на експлозивни направи во Виена и Салцбург по Божиќ

Слободен печат
Австриските власти објавија дека бил разоткриен заговор за извршување терористички напади по Божиќ. Терористите планирале активирање експлозини направи на Божиќен пазар во близина на катедралата...
Вести Свет

БОРТНИКОВ ПРЕДУПРЕДУВА: Руските служби треба да бидат подготвени за терористички напади

Слободен печат
Претседавачот со рускиот Национален одбор за антитероризам и директор на Службата за сојузна безбедност (ФСБ), Александар Бортников денеска изјави дека Агенциите за спроведување на законите...
Вести Свет

Дали на Европа ѝ се заканува нов бран на тероризам за празниците? Две европски земји се во особена опасност

Слободен печат
Во петокот очите на целиот свет беа вперени во Лондон, каде во „сред бел ден“ се случи терористички напад, во кој беа убиени две лица....
Вести Свет

Француското обвинителство го заврши обвинението за терористичките напади од 13 ноември 2015 година

Слободен печат
Националното анти-терористичко обвинителство денеска побара судење против 20 лица во истрагата за терористичките напади од 13 ноември 2015 година, вклучувајќи го меѓу нив и Салах...
Вести Регион

Притворени две лица кои учествувале во четири терористички напади во грчката престолнина

Слободен печат
Мерка притвор им е одредена на двајцата уапсени во саботата во Атина од секторот за антитероризам на грчката полиција, обвинети за учество во терористичко –анархистичка...
Вести Свет

ДРАМА ВО КАБУЛ: Силна експлозија кај американската амбасада на годишнината од терористичките напади во САД (ВИДЕО)

Слободен печат
Силна експлозија одекнала во Кабул во близина на американската амбасада во Авганистан. Експлозијата се случила неколку часа по полноќ по локално време, на денот на...