Tag : светски рекордер

Останатo Спорт

Кој е човекот кој ги собори рекордите на легендарниот Бубка: Почна да скока на три години, а за малку ќе ја оставеше атлетиката поради бејзбол (ФОТО)

Слободен печат
По заминување на Усаин Болт во пензија, нова „молња“ на атлетското небо стана шведскиот скокач со стап, Арманд Дуплантис. Легендарниот Бубка веќе не е најголем...
Останатo Спорт

Светски рекордер уапсен бидејќи не го почитувал полицискиот час

Слободен печат
Поранешниот светски рекордер во маратон, Вилсон Кипсанг е уапсен во Кенија поради непочитување на полицискиот час кој е воведен поради пандемијата на коронавирусот. Кипсанг кој...