18 C
Скопје

Tag : Света Софија

Вести Култура

Стефоска: Соработка со Грција за реставрација на византиското наследство во Македонија

Слободен печат
Министерката за култура Ирена Стефоска на својот ФБ профил сподели дека со грчка професионална помош ќе се раставрира дел од визанстиското културно наследство на македонска...
Вести Македонија

Физичко обезбедување на црквата Света Софија во Охрид

Слободен печат
Просторот околу катедралната црква Света Софија во Охрид доби физичко обезбедување. По реакциите во јавноста за недолично однесување на младите во вечерните часови во предворјето...
Вести Свет

Во Сирија ќе се изгради црква копија на Света Софија во Истанбул

Слободен печат
Православна христијанска црква е предвидено да се изгради во реонот на сирискиот град Хама во која ќе се богослужи за христијани во државата и од...
Вести Свет

Ердоган: Над 500 припадници на силите за безбедност ќе ја обезбедуваат Аја Софија

Слободен печат
Најмалку 500 припадници на силите за безбедност ќе се грижат за безбедноста на истанбулскиот храм Света Софија, чиј статус е сменет од музеј во џамија....
Вести Македонија

Архиепископот г.г. Стефан огорчен од одлуката за промена на статусот на храмот посветен на Премудроста Божја – Света Софија

Слободен печат
Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископот г. г. Стефан упати писмо на сострадалност и поткрепа до Вселенскиот Патријарх Вартоломеј поради промената на...
Вести Регион

Мицотакис му изрази поддршка на Вартоломеј за Света Софија

Слободен печат
Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во телефонскиот разговар со Вселенскиот патријарх Вартоломеј  му изрази поддршка за прашањето со Света Софија, јави дописничката на МИА од Атина....
Вести Свет

Борел: Одлуката на Турција и на Ердоган за Света Софија е за жалење

Слободен печат
Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел изрази жалење поради одлуката на турските власти Света Софија повторно да стане...
Вести Свет

САД разочарани поради промена на статусот на Света Софија во Истанбул

Слободен печат
Портпаролката на американскиот Стејт департмент Морган Ортагус синоќа изјави дека САД се разочарани со одлуката на турската Влада за смена на статусот на Света Софија...
Вести Регион

Мицотакис: Грција најкатегорично ја осудува одлуката на Турција да ја претвори Света Софија во џамија

Слободен печат
Грција на најкатегоричен начин ја осудува одлуката на Турција да ја претвори Света Софија во џамија, изјави  грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, а со реакции излегоа...
Вести Свет

Државниот совет во Турција денеска ќе одлучи за статусот на Света Софија

Слободен печат
Државниот совет што е висок административен суд во Турција, денеска ќе се произнесе за прашањето за отворање на храмот Света Софија во Истанбул за муслимански...