Света Софија Archives - Слободен печат

Tag : Света Софија

Вести Култура

Со концерт на композиторот Томислав Зографски заврши 59-то издание на „Охридско лето“

Слободен печат
Музичката програма на годинешното 59-то издание на „Охридско лето“ беше заокружена вчеравечер со авторски концерт на великанот на македонската класична музика, композиторот Томислав Зографски со...
Вести Култура

Врвно естетско доживување со звучните оперски имиња Мула, Ахмети и Цуцковски

Слободен печат
Врвен изведувачки артизам на солисти, префинети вокалитети, креативен сензибилитет донесе синоќешниот концерт на „Охридско лето“ на светски познатата оперска певица Инва Мула, сопранот Дешира Ахмети...
Вести Култура

Бадивуку и Кастратовиќ го дадоа емоционалниот максимум на концертниот подиум во „Света Софија“

Слободен печат
Звучните уметнички имиња во светот на класичната музика, виолинистката Сихана Бадивуку и пијанистката Маја Кастратовиќ, по четири години повторно се вратија заедно на фестивалот „Охридско...
Култура

Музиката на „Софиските солисти“ ги  допре срцата на публиката на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ синоќа во црквата „Света Софија“ донесе концерт на Камерниот оркестар Софиски солисти  од Бугарија кој настапи под диригентската палка...